FinansTürkiye

Euroclear’da Türk tahvilleri dönemi başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ihraç ettiği Devlet İç Borçlanma Senetleri’nin (DİBS) Euroclear’da takasının gerçekleşebilmesi ve saklamasına ilişkin teknik çalışmaların da tamamlanmasıyla DİBS’lerin bugün itibariyle Euroclear’a erişiminin yolu açılmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 09 Haziran 2020’de Devlet İç Borçlanma Senetleri’ne (DİBS) takas ve saklama hizmeti verilmesi hususunda yabancı merkezi saklama kuruluşu (YMSK) Euroclear Bank ile mutabakata varıldığını duyurmuştu.

Aynı gün Euroclear da açıklamasında kurum ile Bakanlık arasında varılan anlaşmanın uluslararası yatırımcıların yerel Hazine tahvili piyasasına daha güçlü erişimini sağlayacağı işaret etmişti.

Euroclear’a erişimi olan ülkelerin yerel piyasalara daha güvenli ve standartlaştırılmış bir şekilde yabancı yatırımcı erişimi gibi birçok yönden fayda sağladığı belirtilen açıklamada, yerel ihraççıların daha geniş likidite havuzlarına eriştiği ve borçlanma maliyetlerinin oynaklığını düşürebileceği ifade edildi.

Açıklamada “PwC tarafından geçen yıl yapılan bir çalışmaya göre yakın zamanda Euroclear erişimi sağlayan ülkeler için borçlanma maliyetlerinin düşmesinden doğan potansiyel kazanç, 10 yıllık bir sürede GSYİH’de sağlanan 3.8 milyar dolarlık katkı ile ilişkili.” ifadesine yer verildi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından yapılan açıklamada Sermaye piyasaları ve MKK için bir kilometre taşı olan Omnibus Hesap Projesi başarıyla tamamlandı. Euroclear’ın MKK üyeliği ve açılan omnibus hesap ile bugün itibarıyla yabancı fonlar ve kurumsal yatırımcılar DİBS işlemleri yapabilmektedir.Tüm paydaşlarımız için hayırlı olsun” dendi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…