ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Forbes ve Elon Musk'tan uyarı üstüne uyarı geliyor: Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek

ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi olması nedeniyle Fed'in hamleleri daha da yakından izleniyor.Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının yüksek enflasyona karşı gerçekleştirdiği agresif faiz artışları, küresel ekonomide resesyon endişelerini doğurdu. Forbes İcra Kurulu Başkanı Steve Forbes, Fed'in izlediği yolun, insanları fakirleştirmek anlamına geldiğini söyledi.

"Amerikan ekonomisini cezalandırmak"

Steve Forbes, enflasyonu çözmek için ortaya konulan yol haritasının insanları fakirleştireceğini söyledi. Newsmax'e verdiği demeçte Forbes, faiz oranlarının yükseltilmesinin tüketiciler üzerinde ciddi etkileri olacağı konusunda uyardı. "Açık sözlü olalım. Yumuşak bir inişten veya ekonomiyi yavaşlatmaya çalışmaktan söz ettiklerinde, bu, insanları fakirleştirmek anlamına geliyor." dedi. Forbes, Fed'in, daha yüksek faiz oranlarıyla "Amerikan ekonomisini cezalandırmak" yerine, doların değerini istikrara kavuşturmaya odaklanması gerektiğini vurguladı. "Büyük ve kötü bir şey oluyor. Bu kış ısınma yakıtı fiyatları geldiğinde, eskisinin iki katı para ödüyorsanız ve evinizi ısıtmak zorunda kalıyorsanız, bu bir felaket olur." uyarısında bulundu.

Elon Musk resesyon olacağı görüşünde

Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, Doha'da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu'nda Bloomberg'e verdiği demeçte resesyon ile alakalı, "Kesin değil ama olmama ihtimalinden daha yüksek görünüyor." ifadesini kullandı. Dünyanın en zengin insanı, bu ayın başlarında Tesla yöneticilerine ekonomi hakkında "süper kötü bir hisse düşüşü yaşıyoruz" demişti.

Goldman Sachs için resesyon ihtimali yüzde 30

Öte yandan  ABD'nin önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs, ABD'de resesyon riskinin içinde bulunduğumuz dönemde daha yüksek olduğunu belirtirken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini de aşağı çekti. Banka, ABD'nin önümüzdeki yıl resesyona girme olasılığının yüzde 30 olduğunu belirtti. Banka daha önce bu olasılığın yüzde 15 olduğunu ifade etmişti.

Bloomberg TV’ye açıklama yapan Roubini, enflasyonun yüksek seyrettiğini ve tüketici güveni, perakende satışlar, üretim aktivitesi ve ev sahibi olma sayılarının sert şekilde yavaşladığına dikkat çekti ve resesyon için “Çok yakın durumdayız” diye konuştu. Roubini hem hisselerde hem de tahvillerde daha fazla düşüş öngördüğünü belirtti.

Yükselen enflasyona karşı başta ABD olmak üzere birçok ülkenin merkez bankası faiz oranlarını artırarak talebi düşürmeye çalışıyor. Faiz artırımlarıyla borçlanma maliyetleri artarken, bu durum, tüketici talebi ve işletmelerin büyümesini baskılayarak ekonomik büyümeyi yavaşlama eğilimine soktu.

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…
ABD

Economist: İnsanların enflasyon beklentileri artıyor

Economist ABD'nin son ekonomik durumunu ele aldı Londra merkezli Economist dergisi, ekonominin bir numaralı gündem maddesi olan enflasyona dair analiz yayınladı. Merkez bankalarının,…