Türkiye

Fitch: Şu an için Türkiye’de finansman krizi olduğuna dair bir belirti yok

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, koronavirüsün ve TL’deki seyrin ülke ekonomisine etkilerine rağmen Türkiye’nin düşük borçluluğu ve piyasa çalkantılarına alışık olmasının kredi notunu desteklediğini belirtti.

Fitch Kıdemli Analisti Douglas Winslow Cuma günü yaptığı açıklamada, “BB” kredi notunun yatırım yapılır seviyenin hali hazırda altında olduğunu söyledi. Türkiye’nin ana kırılganlık alanının yüksek dış finansman ihtiyacına karşın düşük döviz rezervleri olduğunu belirten Winslow buna merkez bankasının zayıf kredisinin de eklendiğini belirtti.

Winslow yaptığı açıklamada bu sıkıntılar olmasa kredi notunun “üç kademe daha yukarıda” olabileceğine açıklık getirerek ülkenin kredi derecelendirmesinin hali hazırda bu kırılganlıkların etkilerini yansttığını söyledi.

Winslow “Türkiye’nin kredi notunun düşmesine yol açabilecek faktörlerden birisi de bankalar ve şirketler üzerindeki dış baskılardan kaynaklanan akut finansman baskısına neden olması olabilirdi, ancak şu anda böyle bir görünüm oluşmamış durumda” dedi.

Winslow “Şu anda Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 38’i seviyesine yükseleceğini düşünsek de BB seviyesi Türkiye’nin elini nispeten güçlendiriyor” dedi ve “BB notu medyanı yüzde 51 civarında, yani Türkiye’nin halen finansal alanı olduğunu düşünüyoruz” diye ekledi.

Winslow “Daha fazla sermaye kontrolü yaşanabileceği ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Ancak biz geç de olsa faiz oranlarının yükseltilmesini daha olası bir senaryo olarak görüyoruz” dedi.

Kaynak: Investing

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…