RakamlarTürkiye

FT: Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte tahmin edilenden daha hızlı büyüdü

Financial Times’da yayımlanan haberde, resmi rakamlara göre Türkiye ekonomisi, 2019 yılının ikinci çeyreğinde önceki üç aya göre daha yavaş bir oranda büyüdü ancak analistlerin ülkenin çift dipli resesyona yönelebileceği tahminlerini çürüttüğünü belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ikinci çeyrekte mevsimsellikten arındırılmış bazda Haziran ayının sonuna kadar yüzde 1,5 oranında artış kaydettiğini söyledi.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ekonomi, 2018’deki aynı çeyreğe göre yüzde 1,5 daha küçüktü. Reuters’in anket yaptığı analistlerin beklediği ise ciddi bir daralmaydı.

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri açıklanmadan önce pek çok ekonomist, Türk lirasının geçen sene dolar karşısında neredeyse %30 deger kaybetmesinden sonra ülkenin içine girdiği büyüme rakamlarındaki keskin düşüşten çıkabilmesinin zorlu olacağı yönünde yorumlar yapıyordu.

Yerel seçimler öncesinde ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan hükümetin harcamaları ve banka kredilerindeki hareketlilik yılın ilk çeyreğinde ülkeyi resesyondan kurtardı.

Ancak analistler bu teşvikin ikinci çeyrekte sona ermesinin büyüme üzerindeki etkisinin yüksek olacağı konusunda uyardılar.

Tahminler gerçekleşmedi ve Pazartesi günkü veriler, ekonominin hane halkı tüketimi, mali teşvik ve net ihracat kaynaklı bu beklentileri geride bıraktığını gösterdi.

Kaynak: Financial Times

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…