FinansTürkiye

FT: Türkiye enflasyon görünümündeki iyileşmeden dolayı faiz oranlarını düşürdü

Türkiye Çarşamba günü faiz oranını, enflasyondaki iyileşmeye dayanarak ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde; yüzde 2,5 indirdi.

Analistlere göre, fiyat artış hızındaki yavaşlama ve Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki operasyon nedeniyle Türkiye’ye uygulamayı düşündüğü ekonomik yaptırımları kaldırdığını açıklaması, TL’nin toparlanmasına yardım etti ve merkez bankasına faiz indirim döngüsünü sürdürmesi için alan sağladı.

Tüm bunlara bir de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik büyümeyi desteklemek  için ucuz kredideki ısrarı eklendi…

Perşembe günü Merkez Bankası, “Enflasyon görünümü iyileşmeye devam etti. Türk lirasındaki istikrarlı seyrine ek olarak, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyondaki düşüşü destekledi”dedi.

Para politikası komitesi, 2018’deki finansal çalkantının ardından çift haneli enflasyonu yavaşlatmak ve liradaki düşüşü durdurmak için Temmuz ayında yüzde 24 olan haftalık repo faiz oranını üçüncü kez indirerek yüzde 16,5’ten yüzde 14’e düşürdü.

Reuters’ın 20 ekonomistle yaptığı anketin sonuçlarına göre Merkez Bankası’nın Perşembe günü 1 puanlık bir indirim yapması bekleniyordu.

Ancak analistler, bir para akışı olması durumunda enflasyonun tekrar yükselişe geçebileceğini belirtti. IMF Ekim ayında yayınlanan bir raporunda, Türkiye’nin “enflasyonda kalıcı bir düşüş” görene kadar faizi sabit tutması gerektiğini söyledi. Ayrıca Yüksek faiz oranı hem TL’yi destekleyecek hem de bu yıl TL’yi korumaya çalışırken düşen merkez bankası döviz rezervinin artmasını sağlayacak.

Kaynak: FT

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…