GenelBilecik’ten 40 ülkeye hibrit tohum

[:tr]Bilecik'in Söğüt ilçesinde fide yetiştiriciliği yapan ve yüksek maliyetten kurtulmak için Ar-Ge çalışmasıyla 10 yıl önce hibrit tohum üretimine başlayan firma, 30 dönüm kapalı alanda yetiştirdikleri patlıcan, salatalık, biber gibi onlarca ürünün tohumlarını 40 ülkeye ihraç ediyor.[:en] [:]
2019-05-15 15:05

Bilecik’in Söğüt ilçesinde fide yetiştiriciliği yapan ve yüksek maliyetten kurtulmak için Ar-Ge çalışmasıyla 10 yıl önce hibrit tohum üretimine başlayan firma, 30 dönüm kapalı alanda yetiştirdikleri patlıcan, salatalık, biber gibi onlarca ürünün tohumlarını 40 ülkeye ihraç ediyor.

Bilecik’in Söğüt ilçesinde fidecilikle uğraşan ve yüksek maliyetten kurtulmak için 10 yıl önce hibrit tohum üretimine başlayan firma, bugün 40 ülkeye ihracat yapıyor.

Üretim tesisleri bünyesinde yaptığı yatırımlarla doku kültürü, biyoteknoloji ve genetik laboratuvarını faaliyete geçirerek ithalatını sınırlandıran şirket, Arnavutluk, Sırbistan, Makedonya, Bosna Hersek, Moldova, Gürcistan, İran, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Cezayir’in de aralarında olduğu 40 ülkeye direkt ürün gönderiyor.

1994 yılında kurulan firma fide üretiminde belirli bir noktaya gelmiş durumda.

10 yıl önce alınan kararla yerli tohum çalışmalarına başlayan firma ve yapılan çalışmalardan elde edilen çeşitleri Tarım ve Orman Bakanlığının tescil etmesinden sonra piyasaya arz ediyor.

Balkanlar, Rusya ve Kuzey Afrika ülkelerine pek çok çeşit gönderdikleri bilgisini paylaşan şirket ortaklarından Serdar Dikmen, “Arnavutluk, Sırbistan, Makedonya, Bosna Hersek, Moldova, Gürcistan, İran, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Cezayir gibi ülkelere direkt olarak bağlantılarımızla denemeler kurmaktayız. Son derece olumlu gidiyor ve satışlarımız oluyor. Aldığımız yol çok önemli. Yüksek teknoloji kullanımıyla çalışmalarımızı daha ileriye taşıma gayretindeyiz. 40 ülke ile kontağımız var, birebir çalışıyoruz. 6 Ar-Ge mühendisimiz var. 30 dönüm kapalı alanda ıslah çalışmalarını yürütüyoruz.”