GüncelKüresel gıda fiyatları Haziran’da geriledi

[:tr]Küresel gıda fiyatları haziranda aylık bazda yüzde 0,3 gerileyerek istikrarlı seyretti[:en] [:]
2019-07-04 17:07

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) hazırladığı Gıda Fiyat Endeksine göre, küresel gıda fiyatları Haziran ayında geriledi.

Söz konusu gerileme mısır tekliflerinde önemli bir artış olmamasına rağmen süt ürünleri ve bitkisel yağların fiyatlarının düşmesinden kaynaklandı. Bu azalmadan dolayı küresel gıda fiyatları bir yıl önceki seviyesine çok yaklaştı.

Yaygın olarak satılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişikliklerini izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayına göre yüzde 0.3 puan düşüşle Haziran ayında ortalama 173 puan seviyesine geldi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi Haziran ayında yüzde 6.7 arttı. Bu artışın sebebi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mısır ihracı için mal sağlayan tedarikçilerin mısır fiyatlarını artırmasından kaynaklandı. Diğer taraftan bu durum buğday fiyatlarını da etkiledi. Pirinç fiyatları genel olarak istikrarlıydı.

Haziran ayında FAO Şeker Fiyat Endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.2 yükseldi. Bu durum, Brezilya Real’inin ABD Doları karşısında değer kazanmasından kaynaklandı.

Buna karşılık, peynir ve tereyağına olan zayıf talepten dolayı, FAO Süt Fiyatı Endeksi yüzde 11.9 azalarak son beş ayda ilk defa düştü.

Kaynak: Bloomberg