Türkiye

Halkbank ABD’nin suçlamalarını kabul etmiyor

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delme suçlamasıyla New York Güney Bölge Savcılığı tarafından hakkında iddianame hazırlanan ve 22 Ekim’deki ilk duruşmaya katılmayan Halkbank, düzenlenen ikinci duruşmaya da katılmadı.

Halkbank, ABD’nin kendilerini yargılama yetkisi olmadığı gerekçesiyle mahkemeye savunma vermeyi reddetti.

“ABD’nin Halkbank’ı yargılama yetkisi olmaması” gerekçesi ise bankanın ABD’de herhangi bir varlığı veya faaliyeti olmaması üzerine temellendiriliyor.

Duruşmaya, bankaya bir dönem danışmanlık hizmeti veren King & Spalding hukuk firmasına bağlı avukatlar katıldı.

King& Spalding hukuk firmasında avukat olan Andrew Hruska, suçlamalara itiraz etmeyeceklerini, böyle bir adımın mahkemenin meşruiyetinin tanınacağı anlamına geleceğini ifade etti.

Halkbank Hukuk İşleri Daire Başkanlığı, savcılık tarafından gönderilen bir tebligatı kabul etmedi.

Gerekçe olarak da tebligatın “ABD ile Türkiye arasında imzalanan sözleşmelerdeki hukuki tebligat şartlarına uygun olmayan şekilde gönderilmesi” gösterildi.

Tebligatta şu ifadeler yer aldı:

“ABD New York Güney Bölge Başsavcılığı tarafından 8563 5166 0162 0402 takip numaralı FedEx aracılığıyla gönderilen belgeler ABD ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan sözleşmelerdeki hukuki tebligat şartlarına uygun olmayan şekilde gönderildiği için Bankamız tarafından kabul edilmeden iade edilmiştir.”

Hakim Richard Berman, Halkbank’ın en azından salı günkü duruşmaya bir temsilci gönderdiği için memnuniyetini dile getirse de avukatın tebligatın usulsüzlüğü itirazının sadece süreci uzatmaya yarayacağını ifade etti.

Yargıç Berman, avukat Hruska’ya Hakan Atilla’nın hüküm giymesinden sonra banka ile savcılar arasında yapılan uzlaşı görüşmelerini kastederek ileri sürülen hususların daha önce çok iyi anlaşıldığını söyledi ancak yine de Halkbank avukatlarına konu ile ilgili yazılı dilekçe vermeleri için 19 Kasım’a kadar süre tanıdı.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…