Enerji

Hidroelektrik dünya sıralaması yükseliyor

Hidroelektrik santral baraj enerji

Hidroelektrik enerji potansiyeli artıyor

Uluslararası Hidroelektrik Enerjisi Kurumunun (IHA) "2021 Hidroelektrik Enerji Görünümü" raporundan yapılan derlemeye göre, geçen yıl 35 ülke toplam 21 bin megavatlık yeni hidroelektrik enerji kapasitesi oluşturdu. Hidroelektrik kurulu kapasitesi küresel çapta 1 milyon 330 bin megavata ulaştı. 2020'de Çin'den sonra sadece Türkiye bin megavattan fazla kurulum yaparak yeni kapasite ekleyen ülkeler arasında. En çok kapasite artışı 14 bin 466 megavat ile Asya ve Pasifik ülkelerinde gerçekleşirken, onu 3 bin 32 megavatla Avrupa takip etti.
Hidroelektrik enerji potansiyeli artıyor Hidroelektrik enerji santrali Hidroelektrik enerji Hidroelektrik barajı

Türkiye, Hidroelektrik enerjisi kapasite kurulumunda dünyada 2.

Geçen yıl dünyada hidroelektrik santrallerinde 4 bin 370 teravatsaat elektrik üretimi yapıldı. Türkiye, geçen yıl 2 bin 480 megavatlık yeni hidroelektrik enerji kapasite kurulumu ile Avrupa'daki birinciliğini korurken dünya sıralamasında ikinciliğe yükseldi. Türkiye, bir önceki yıl 219 megavatlık hidroelektrik enerjisi yeni kapasite kurulumu ile dünyada 10'uncu sırada yer almıştı.

Geçen yıl en çok hidroelektrik enerji kapasite kurulumu yapan ülkelerin başında Çin 13 bin 760 megavat ile geliyor. 2'nci sıradaki Türkiye'yi 478 megavat ile Hindistan ve 401 megavat ile Angola izledi.

Bir önceki yıl, 4 bin 919 megavat ile listenin başında Brezilya yer almıştı. Brezilya'yı 4 bin 170 megavat ile Çin, 1892 ile Laos ve 720 ile Butan takip etmişti. Listede Türkiye, 254 megavat yeni hidroelektrik enerjisi kurulumu yapan Etiyopya'nın altında yer almıştı.

Hidroelektrik enerji potansiyeline Ilısu Barajı katkı sağlayacak

Tüm bunlara ek olarak Türkiye hidroelektrik enerji için yatırımlarını artırarak devam ediyor. Ilısu Barajı, şu anda 540 tane olsa da hidroelektrik santralinin ürettiği toplam enerjinin yüzde 5’ini tek başına karşılayacak. Enerji ve tarımda, Türkiye’ye yıllık 1.5 milyar lira katkı sağlayacak. Hem enerji de Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak, hem de bölgede sulu tarımda ve ihracatta çığır açacak. 2020 Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Yenilenebilir Enerji Raporu’na göre, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesi 2019 sonu itibarıyla 44,6 gigavata ulaşmıştı. Bu kapasitenin 28,5 gigavatını hidroelektrik, 7,58 gigavatını rüzgar ve 6 gigavatını güneş enerjisi santralleri oluşturdu. Kalan 2,52 gigavat jeotermal, biyokütle ve diğer kaynaklardan sağlandı.

Geçmiş yıllarda da Türkiye hidroelektrik enerji potansiyeliyle liderdi

Uluslararası Hidroelektrik Derneği (IHA) tarafından yayınlanan 2019 Hidroelektrik Enerji Raporu’na göre, 2018 yılında dünya genelinde 21.8 GW’dan fazla yeni hidroelektrik santral kurulumu gerçekleştirildi. 2018 yılı sonu itibariyle global hidroelektrik santrali kurulumları 1,292 GW’a, 2018 yılında hidroelektrik santrallerden üretilen elektrik miktarı 4,200 terawattsaate (TWh) ulaştı. 2018’de 48 ülke toplam 21 bin 800 megavatlık yeni hidroelektrik enerjisi kapasitesi oluşturdu. Türkiye bin 85 megavatlık yeni hidroelektrik enerjisi kapasite kurulumu ile Avrupa’daki birinciliğini korudu. Dünya sıralamasında ise 4'üncü sıraya yükseldi.

Türkiye’nin özellikle 2008 sonrasında hızla artış gösteren yenilenebilir enerji kapasitesindeki büyüme devam edecek.

Son Yazılar
DünyaEnerji

Yüksek faturalar Almanya'nın gündeminde

Yüksek faturalar Almanya için büyük sorun Almanya'da yaşayanlar, yüksek faturalar nedeniyle şikayetçi. Rusya, bakım çalışmalarını gerekçe göstererek Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa'ya…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…
Enerji

En ucuz konut gazı Türkiye'de

Ucuz gazın başkenti Ankara Household Energy Price Index (HEPI) verilerine göre, metreküp başına Avrupa başkentleri en ucuz gazı Türkiye kullanıyor. Önce küresel talep…