Türkiye

İki yılda yüzde 605 büyüme

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliğiyle belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı.

Listeye giren 100 şirketin 2015-2017 döneminde cirosunu yüzde 605 artırdığı, ortalama ciro büyüklüklerinin de 59,8 milyon lira olduğu belirtildi.

Türkiye 100 Yarışması’nın birincisi Aydın’dan çıkarken, şirket sayısı sıralamasında ilk sırada 23 şirketle İstanbul, ikinci sırada 22 şirketle Ankara yer aldı.

Mal ve hizmet ihracatında hem Bakanlık olarak destekler vererek hem de Eximbank’la inovatif ihracatçıların daha fazla yanında olduklarını anlatan Ticaret Bakanı Pekcan, “Katma değeri yüksek ve markalı ürün ihracatımızı artırmak için KOBİ düzeyinden başlayıp, kurumsallaşma ve küresel marka olma yolunda ilerleyen her seviyedeki ihracatçımıza bu yıl 3 milyar 104 milyon TL destek vermeyi öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise açılıştaki konuşmasında, 100 şirketin yaş ortalamasının 11,5 olduğunu, bu firmaların herkesin bildiği işleri çok farklı anlayışla yaptıklarının altını çizdi. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin detaylarını da paylaşan Hisarcıklıoğlu, söz konusu yüzde 605’lik ciro artışının önemine dikkat çekti.

Türkiye 100 listesi hazırlanırken, başvuran şirketlerin son iki yılının (2015-2017 arası) ciro artış hızının dikkate alındığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Yine aynı süre içinde çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise ortalama yüzde 332 artırdılar. 2017 yılında her bir şirket ortalama 60 milyon TL’lik satış yaptı, yine her biri ortalama 93 kişiye istihdam sağladı. 2015-2017 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 70 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 63’ü ihracat yapıyor. 68 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.” dedi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…