Türkiye

İngiliz ekonomist O’Neill: Türkiye krizi geride bıraktı

Daha önce Goldman Sachs Portföy Yönetimi Başkanlığı’nı da yürüten Jim O’Neill, Chatham House’ın “İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü” anlamına geldiğini ve dünyaya ortaklaşa bir şekilde faydalı olabilecek prensiplerin geliştirilmesine çalıştığını anlattı.

Türkiye’nin her zaman olduğu gibi etkileyici ve karmaşık olduğunu düşündüğünü ifade eden O’Neill, “Türkiye’nin bulunduğu bölge dünyanın en ilginç bölgelerinde biri. Buna ilaveten Türkiye’nin bir tarihi var. Türkiye özelikle Avrupa’nın perspektifinden hep bir Doğu-Batı kültürü olarak görülmüş ve iyi bir demografiye sahip. Eğer Türkiye, AB’ye katılırsa bunun Avrupa için inanılmaz faydası olur.” diye konuştu.

Türkiye’nin, bölgesinde İran, Irak, Suriye ve Rusya gibi Batı için karmaşık görünen ülkelerle komşuluk ettiğini hatırlatan O’Neill, “Şu anki yönetiminiz, bu karmaşık komşular arasında yönünü buluyor gibi görünüyor.” dedi.

“Türkiye’nin 2030-2040 arasında ilk 10’a girme şansı var”

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere de değinen O’Neill, “Basite indirgenmiş, genel ekonomik gözlemlerin tersine Türkiye, geçen 2 yıl içerisinde gerçekleşseydi (etkileri) çok kötü olabilecek bir krizi şu ana kadar makul ve iyi bir şekilde geride bırakmış görünüyor. Özellikle cari denge yeniden dengelendi. Ekonomi birçok insanın düşündüğü kadar zayıf değil. Türkiye, her zaman olduğu gibi ilginç ve kompleks.” ifadelerini kullandı.

O’Neill, yıllar önce bir radyo programında MINT ülkeleri (Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye) ifadesini kullandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu, bir sonraki grupta olan 4 ekonomiyi temsil ediyor. Türkiye, kesinlikle bunlarda biri… Fiilen Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer alması mümkün değil. Fakat bir sonraki 10 yıllık dönem içerisinde (2030-2040) Türkiye doğru şeyleri yaparsa şansı var. Nüfusu Türkiye’den yaklaşık 4 kat daha büyük olan Endonezya’nın ise ilk 10 arasına katılması daha olası. Fakat evet, Türkiye (ilk 10’da) olabilir.”

 

“ABD-Çin anlaşması olmazsa bir resesyona ilerleyebiliriz”

Jim O’Neill, ABD ve Çin arasındaki ticari gerilimlerin küresel ekonomiyi yavaşlattığını vurgulayarak, “Eğer ticaret yaptırımları devam ederse, ABD Başkanı Donald Trump Çin ile bir anlaşma yapmazsa bu durum kötüleşebilir ve bir resesyona ilerleyebiliriz. Fakat bana umut veren ise Çin’in de en az benim kadar endişeli olduğu, ekonomilerinin daha fazla zayıflamasını engellemek için bir şeyler yapacağı fikri… ABD, gelecek yıl seçime gidiyor ve bu yüzden Trump, Çin’le anlaşmaya çalışacaktır.” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) genişlemeci para politikasının hali hazırda gelişen ekonomileri olumlu etkilediği ifade eden O’Neill, “Bu yıl dünyada ekonomik yavaşlamaya rağmen Fed’in genişlemesi, Türkiye dahil birçok ülkeye çok yardımcı oldu. İlginç bir şekilde, çok sıcak olmayan bir küresel ekonominin dışsal anlamda Türkiye için daha destekleyici olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…