Türkiye

İngiltere 5’inci büyük ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalayacak[:en]UK to sign free trade deal with Turkey this week

İngiltere ticaret anlaşması Türkiye ile

5’inci büyük ticaret anlaşması

Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi 2019’da 25 milyar 250 milyon dolara düzeyindeydi. İngiltere, AB’den çıkış için verilen bir yıllık geçiş sürecinin sona ereceği 1 Ocak’tan önce, şu ana dek 62 ülkeyle ticaret anlaşması yaptı.

İngiltere, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının ardından dünya ülkeleri ile girdiği ticaret ilişkilerini tek tek ele alıyor. Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ile varılan anlaşmadan sonraki ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalayacağını duyurdu. İki ülkenin imzalayacağı anlaşma, Türkiye ve Londra arasındaki mevcut ticaret koşullarının devamını sağlayacak. İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, iki ülke arasında daha ayrıntılı bir anlaşmaya ise yakında ulaşılacağına inandığını belirtti. İngiltere, Türkiye’yle imzalanacak anlaşmanın, Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç ‘in ardından beşinci büyük ticaret anlaşması olduğunu belirtti.

“Ticaret anlaşmasıyla Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz”

Truss, “Bu hafta imzalamayı planladığımız anlaşma, gümrük vergisi alınmayan düzenlemeleri sürdürecek ve ticaret ilişkimizi destekleyecek. Birleşik Krallık’ta imalat, otomotiv ve çelik sektöründe binlerce istihdam için netlik sağlayacak.” dedi. Truss ayrıca, “Şimdiyse İngiltere ve Türkiye arasında yakın gelecekte mahsus bir İngiltere-Türkiye ticaret anlaşması yapılması için Türkiye’yle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye de ekledi.

İngiltere, Türkiye’nin AB’yle Gümrük Birliği Anlaşması bulunduğundan, Türkiye’yle geçen hafta AB’yle anlaşmaya varıl masından önce Türkiye’yle ticaret anlaşması yapamıyordu.

“Biz hazırız”

Brexit sürecini yakından takip ettiklerine dikkati çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “AB ile Birleşik Krallık’ın müzakerelerinin tamamlanmasıyla bizim serbest ticaret anlaşmamızı yürürlüğe koyabilmemiz için bu süreci nerdeyse nefes nefese, dakika dakika, saat saat takip ediyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Bakanlığın 19’uncu İstişare Kurulu Toplantısı’nda konuşan Pekcan Konuyla ilgili çok sayıda üst düzey temas gerçekleştirdiklerini, teknik toplantılar yaptıklarını anlatmıştı.

Pekcan, “Bizim kendi anlaşma taslağımız imzaya hazır hale geldi. Birleşik Krallık ile AB arasında prensip olarak uzlaşmaya varıldığı açıklandı. Tabii biz AB ile olan yükümlülüklerimizden dolayı anlaşması öncesi (AB-Birleşik Krallık), Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması imzalayamadık. Gelişmeleri takip ediyoruz ancak, AB ile bizim, Türkiye ile İngiltere’nin serbest ticaret anlaşmasının aynı anda yürürlüğe girmesi için her iki taraf ile de senkronize bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Amacımız bir an önce bu anlaşmayı imzalamak. Bizim taslak anlaşmamız hazır. Sadece AB’nin kendi Avrupa Birliği Parlamentosu ve 27 ülkenin görüşlerini alması gerekiyor. Biz o süreci nasıl hızlandırabiliriz hem AB hem İngiltere’yle görüşerek, onun üzerinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Aslında biz hazırız.” açıklamasında bulunmuştu.[:en]Britain and Turkey are set to sign a free trade deal as soon as Tuesday, the U.K. trade ministry said Sunday, the first since Prime Minister Boris Johnson secured a new trade agreement with the European Union.

The two nations will sign a deal that replicates the existing trading terms between Ankara and London, but British trade minister Liz Truss said she was hopeful a bespoke deal between the countries could be struck soon.

“The deal we expect to sign this week locks in tariff-free trading arrangements and will help support our trading relationship. It will provide certainty for thousands of jobs across the U.K. in the manufacturing, automotive and steel industries,” Truss said in a statement.

“We now look forward to working with Turkey toward an ambitious tailor-made U.K.-Turkey trade agreement in the near future.”

The trading relationship was worth 18.6 billion pounds ($25.25 billion) in 2019, and Britain said it was the fifth-biggest trade deal the trade ministry had negotiated after agreements with Japan, Canada, Switzerland and Norway.

Britain has now signed trade agreements with 62 countries ahead of the end of the Brexit transition period on Jan. 1, when it leaves the EU’s trading arrangements.

In a major breakthrough, it clinched a narrow trade deal with the EU, its biggest trading partner, last week after 10 months of intense negotiations.

The deal will kick off this week when the acrimonious Brexit divorce process finally comes to an end.

Britain formally left the EU in January after a divisive referendum in 2016, the first country to split from the political and economic project that was born as the continent rebuilt in the aftermath of World War II.

 

Draft agreement ready

Turkey welcomed the deal last week and said the preparations for the signing of the free trade agreement (FTA) between the U.K. and Turkey have also reached their final stage.

Trade Minister Ruhsar Pekcan on Sunday said Ankara was following the Brexit process “minute by minute” in order to enact its FTA with the U.K.

“Our aim is to sign the agreement as soon as possible,” Pekcan said after the Advisory Board Meeting of the ministry in the capital Ankara.

“Our own draft agreement is ready for signature,” the minister said. “Of course, because of our obligations with the EU, we were not able to sign a free trade agreement with the U.K. before the (EU-U.K.) agreement,” she said.

The minister said they are continuing to work synchronously with both parties to ensure that the FTA between Turkey and the U.K. comes into force at the same time.

Major trade partners Ankara and London have been holding a series of talks on the trade deal, which officials recently said was very close to finalization. Any Turkey-U.K. deal would only be able to take place following an EU-U.K. free trade agreement, as Turkey is a member of the EU Customs Union.

The U.K. is Turkey’s second-largest trading partner after Germany

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…