SektörlerTürkiye

İstanbul kruvaziyer turizmde tekrar yükseliyor

İstanbul, kruvaziyer gemilerinin tarihi yarımadada boy verdiği eski görüntülerine yeniden kavuştu. İstanbul çıkışlı turlarına yeniden başlayan Celestyal Cruises’in yeni dönem planları, Sarayburnu Limanı’nda gemide düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, toplantıda yaptığı konuşmada, Atina’nın Pire Limanı’ndan hareket ederek dün öğle saatlerinde İstanbul’a gelen Celestyal Crystal’ı Türk basın mensupları ile buluşturmak istediklerini söyledi.

3 hafta önce operasyona başladıklarını ve üçüncü seferi gerçekleştirdiklerini aktaran Alnıtemiz, gelecek 3 hafta boyunca da, kasım sonuna kadar, İstanbul’a uğrayacaklarını bildirdi.

Alnıtemiz, gelecek yıl için İstanbul’u programlarına aldıklarını, Galataport İstanbul’a taşınacaklarını belirterek, operasyonlarının nisanda başlayacağını, nisan, mayıs ve ekim aylarında Crystal’ın tekrar İstanbul’a geleceğini anlattı.

Dünyada kruvaziyer turist sayısının 2018’de 28,5 milyon yolcuya ulaştığını aktaran Alnıtemiz, son 5 yılda yüzde 20’lik büyüme yakalandığını, bu yıl 30 milyon yolcuyu geçecek gibi göründüğünü söyledi.

Alnıtemiz, kruvaziyer turizm sektöründe her yıl inanılmaz yatırımlar yapıldığını, gelecek 5 yılda 50 milyar dolarlık yatırım planlandığını ifade ederek, 200 bin yeni yatak kapasiteli 50 yeni geminin pazara girmesinin beklendiğini kaydetti.

Kruvaziyer turizmin gerçekleştirildiği cruise gemilerinin ülkelerin ekonomisine katkısına değinen Alnıtemiz, mürettebatı ile birlikte 4 bin kişilik geminin tek seferde bir limana 700 bin dolarlık ekonomik katkı sağladığını söyledi.

“Türkiye’de kruvaziyer turizm tekrar yükselişe geçti”

Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Alnıtemiz, Türkiye’ye gelen kruvaziyer gemilerinin sayısının 2015’te bin 456’ya kadar çıktığını, turist sayısının da 1,9 milyona ulaştığını bildirdi.

Geçen yıl gelen gemi sayısının 247’ye, yolcu sayısının ise 213 bine kadar düştüğünü aktaran Alnıtemiz, 2019’da tablonun olumlu yönde ilerlediğini, eylül sonu itibarıyla 271 geminin Türkiye limanlarına uğradığını, uğrak mekanın ağırlıklı olarak Kuşadası olduğunu söyledi.

Alnıtemiz, toplam Türk cruise yolcu sayısının 80 bin olduğunu, bu kişilerin en çok Yunanistan’ı ziyaret ettiğini bildirdi.

Cruise seyahatlerine en çok talebin İzmir’den geldiğini ifade eden Alnıtemiz, İzmir’i, İstanbul’un takip ettiğini ancak Anadolu illerinin de burada bir ağırlığı olduğunu söyledi.

“4 yıl sonra İstanbul’a döndük”

Özgü Alnıtemiz, Celestyal Cruises’in şu anda iki gemiyle operasyon yaptığını belirterek, filolarını daha da büyüteceklerini, bin 200 çalışanlarının bulunduğunu, 11 ülkede ofis olduğunu anlattı.

Misafirlerinin yüzde 32’sinin ABD ve Kanada bölgesinden olduğunu aktaran Alnıtemiz, Güney Amerika’nın yüzde 10’luk pay aldığını, Güney Amerika’yı, İspanya, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan’ın takip ettiğini bildirdi.

Alnıtemiz, “Celestyal Crystal” isimli gemilerinin 3 yıl sonra İstanbul’a döndüğünü, bu yıl son 3 haftada 3 ayrı sefer gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“Eclectic Aegean” adını verdikleri İstanbul çıkışlı turlarının kasım sonuna kadar haftada bir defa olmak üzere devam edeceğini bildiren Alnıtemiz, geminin her salı günü Atina’nın Pire Limanı’ndan hareket ederek çarşamba günleri öğle saatlerinde İstanbul’a varacağını anlattı.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…