Türkiye

İyidere Lojistik Limanı’nın rakamlarla ekonomiye etkisi

Rize İyidere lojistik liman

İyidere Lojistik Limanı, Türkiye ekonomisine güç katacak

CHP ve HDP tarafından desteklenen eylemlerle durdurulmak istenen taş ocağından çıkarılacak taşlarla, Rize'nin İyidere ilçesine lojistik liman yapılacak. Rize'yi ticaret üssü haline getirecek İyidere Lojistik Limanı, Türkiye ekonomisine de güç katacak. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, İyidere Lojistik Limanı’nın bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sunan bir lojistik üs olacağını belirtti.

Rakamlarla ekonomiye katkısı

Bakan Karaismailoğlu, gayri safi yurt içi hasılaya etkisinin yaklaşık 200 milyon dolar, üretime etkisinin ise 400 milyon doların üzerinde olacağını söyledi. Türkiye'nin 150 mega projesinden sadece biri olan İyidere Lojistik Limanı'nın 2023 yılının son aylarında tamamlanması planlanıyor. 

Projenin tamamlanması, Rize halkı için de güzel haberleri beraberinde getirecek.

Öyle ki; demiryolu bağlantısının olmadığı bir lojistik liman düşünülemez. Rize'nin yıllardır beklediği demiryolu bağlantısı da bu projeyle birlikte kente ulaşabilir.

İyidere Lojistik Limanı pek çok alanda istihdam yaratacak

Bölgenin en önemli ihtiyaçlarından biri istihdam. Direkt olarak bin kişiye, dolaylı olarak 8-10 bin kişi civarında bir istihdam kapısı oluşturacağını öngörülüyor. Karadeniz bir ticaret gölüne dönmeye başladı. Karadeniz'in içindeki bu ticari hacimden Doğu Karadeniz bölgesi olarak gerekli istifadenin sağlanması lazım.

Rize İyidere Lojistik Limanı projesi inşaat, kara ulaştırması, motorlu taşıtlar ve motosikletler dışındaki perakende ticaret; ev eşyalarının onarımı; elektrik, gaz ve su temini, tekstil ve tekstil ürünleri, gayrimenkul faaliyetleri, madencilik ve taşocağı; tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık; yiyecek, içecek ve tütün, kimyasallar ve kimyasal ürünler, ağaç ve ağaç ürünleri, rafine edilmiş petrol ve nükleer yakıt, oteller ve restoranlar, kauçuk ve plastik, posta ve telekomünikasyon; selüloz, kağıt, kağıt, basım ve yayıncılık, elektrik ve optik ekipmanlar, su ulaştırma ve makine olmak üzere birçok sektöre de dolaylı istihdam katkısı sağlayacak.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…