Türkiye

JPMorgan: Türkiye’ye olan ilgi gelecek sene geri dönecek

JPMorgan Chase’in Türkiye yöneticisi, hükümetin uluslararası tahvil ihracının şirket borçlanmalarını da etkileyeceğini söyledi.

“Bu anlaşma ile birlikte uluslararası sermaye piyasaları Türkiye’den gelecek ihraçlara açık olacaktır.” diyen JPMorgan Türkiye ve Azerbaycan ülke yetkilisi Mustafa Bağrıaçık, “Yatırımcıların ekonominin daha istikrarlı olduğunu görmesiyle birlikte tahvil piyasalarında Türkiye’ye olan ilginin gelecek sene geri döneceğini düşünüyoruz.” diye ekledi.

Türk Lirasının iki sene önce yaşadığı çöküşten bu yana, Türk şirketlerinin en fazla odaklandıkları şey, nakit tutarak ve olan borçlarını kapatarak, borçlanma oranlarının düşürülmesi oldu.

“Para ve maliye politikasında doğru şeyler yapılması daha fazla yatırımcı çekecektir.” diyen Bağrıaçık, “Ülkede daha fazla piyasa dostu politikalar izlendikçe, insanların önce sabit getirili menkul kıymetlere yatırım yapacağı sonrasındaysa yerel varlıklara yöneleceği konusunda umutluyum.” diye ekledi.

JPMorgan, hükümetin Ekim ayında ihraç ettiği 2.5 milyar dolarlık döviz cinsinden tahvilin ihracından sorumlu kurumlardan bir tanesiydi. Türkiye bu yıl dışarıdan borçlanma için 9 milyar dolarlık bir hedef belirlemişti, Şubat ayında ise bu hedefi 4 milyar dolar daha artırdı.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…