Türkiye

Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin notunu ne zaman yükseltecek?

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, bugün kaleme aldığı yazısında kredi derecelendirme kuruluşlarının tarihlere riayet etmeden en ufak olayda Türkiye’nin notunu düşürdüğünü ancak düzeltmek için takvime ayak uydurduklarını yazdı.

Güngör, kuruluşların değerlendirme ölçütlerini siyasal bakış açılarıyla yazdıklarını belirtti.

“Eğer ülke notlarını verirken ekonomik risklere bakıyorsanız; hep söylediğiniz hatta ‘Aşil’in topuğu’ (Mitolojide ölümsüz kahraman Aşil’in zayıf noktası topuğuydu) dediğiniz cari açık azalıyor. Enflasyon ve faiz düşmeye devam ediyor. CDS’ler (ülke risk primi) 248’e kadar geriliyor. TL değerleniyor.Döviz rezervleri artıyor. Özel sektörün borçlarını yönetebilme kabiliyeti var. Kamu borç çevirmede sorun yaşamıyor.” diyerek yazısında ülke ekonomisindeki toparlanmaya dikkat çekti.

2019’da sert daralacağı öngörülen Türkiye ekonomisinin 0,5 ila 1 arasında büyümesi bekleniyorç Fitch Ratings, Moody’s, S&P gibi kredi kuruluşları ise yılsonuna doğru tahminleri teker teker revize etmek durumunda kaldı.

Eğer ülke notlarını verirken politik risklere bakılıyorsa; siyasal istikrarla ilgili bir sorun olacağı öngörülmüyor çünkü 2023 yılının ortasına kadar ülkede seçim olmayacak. Mevcut borçların siyasal nedenlerle geri ödenmeme riski de aynı oranda azalıyor.

S&P, Fitch, Moody’s, not indirim kararları aldığında cari açığı, makroekonomik dengesizlikleri ve Türk Lirası’ndaki değer kaybının finansal istikrarı olumsuz etkileyeceğini savunuyordu.

Ancak tüm bu riskler ekonomik tedbirlerle tek tek ortadan kaldırıldı.

Dilek Güngör yazısını bitirirken de bir soru soruyor. “AB tahvil alım programlarıyla piyasaya para sürerken ya da ABD ekonomiyi canlandırırken o ülkelerle ilgili adım attılar mı?”

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…