Türkiye

OECD Türkiye büyüme tahminini 2 kat yükseltti

OECD Türkiye büyüme tahmini

OECD Türkiye tahminini yükseltti

"Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) taafından yayımlandı.  Raporda, Covid-19’a karşı aşıların kademeli uygulanmasının ve ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde ilave mali desteklerin küresel ekonomik görünüme önemli ölçüde katkı sağladığı kaydedildi. Bu raporda, “Küresel ekonomik görünüm, etkili Covid-19 aşıların kademeli olarak uygulanması, bazı ülkelerde ek mali destek açıklanması ve ekonomilerin salgının yayılmaması için uygulanan kısıtlamalarla daha iyi başa çıktığına dair işaretlerin yardımıyla son aylarda önemli ölçüde iyileşti” ifadesine yer verildi.

Türkiye gelişen ülkeler arasında istisna

OECD dünya ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 4,2'den 5,6'ya, 2022 için büyüme tahminini de yüzde 3,7'den 4'e yükseltti. Türkiye ekonomisi için tahminlerini de neredeyse 2 katına çıkardı. 2021 büyüme beklentisini yüzde 2,9'dan 5,9'a yükseltirken ülkenin 2020 yılının ikinci yarısında hızlı bir toparlanma yaşadığını ve gelişen ülkeler arasında bir istisna olduğunu vurguladı.

Türkiye, Çin ve Hindistan'da ekonomik aktivitenin güçlü mali önlemler ile inşaat ve imalat sektöründeki toparlanma sayesinde salgın öncesi seviyeler ulaştığını belirten kurum, Türkiye ve Hindistan özelinde ise yükselen emtia fiyatlarının enflasyonu tetikleyebileceğinin altını çizdi.

ABD için büyüme beklentisini de yüzde 3,2'den 6,5'e yükseltti.

Küresel ekonomik toparlanmanın 2021 yılının ortalarında salgın öncesi seviyelere dönebileceğini belirten OECD, iyileşen ekonomik görünüme rağmen bazı ülkelerin salgın öncesi seviyelere 2022 yılına kadar ulaşamayacağını ifade ederken bu ülkelerin büyük bir kısmının gelişen ülkeler olabileceğinii söyledi. OECD, Türkiye için 2022 büyüme beklentisini de yüzde 3,2'den yüzde 3'e indirdi.

Türkiye büyüme beklentisi

OECD Fitch büyüme beklentisi

Çin için tahmin düşürüldü

Çin ekonomisine yönelik bu yıl için daha önce yüzde 8 olarak açıklanan büyüme tahmi ise 0,2 puan aşağı çekildi. Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 7,8, 2022'de yüzde 4,9 büyüyeceği tahmininde bulunuldu.

Nisanda başlayan mali yıl için büyüme tahmini Hindistan için yüzde 7,9’dan 12,6’ya revize edildi. Meksika için bu yıla yönelik büyüme tahmini 3,6’dan 4,5’e ve Arjantin için 3,7’den yüzde 4,6’ye çıkarıldı.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…