İhracat

Otomotivde Çin yerine Türkiye’ye yönelme olabilir

Küresel ölçüde otomotiv sektörünü derinden etkileyen koronavirüs salgını, Türk otomotiv sektöründe de hem ana sanayi hem de tedarik sanayisinde üretimi durma noktasına getirmişti. Ana sanayide fabrikaların açılmaya başlaması ise, tedarik sanayisinde de çarkları harekete geçirdi.

Sektörün içinde bulunduğu durumu ve gelecek beklentilerini paylaşan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD),  daha önce Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) yaptığı gibi, online bir basın toplantısı düzenledi.

Koronavirüs salgınının Çin’de ilk ortaya çıktığı günlerde, gelişmelerin Türkiye’nin lehine döndüğünü kaydeden TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, “Avrupa’daki birçok ana sanayi firması Çin’den ürün alamamaya başlayınca Türkiye’ye bir yönelme oldu. Avrupalı üreticiler, Çin’den alamadıkları tedarik parçalarını Türkiye’ye sormaya başladılar. Sonrasında, salgının Avrupa’ya da sıçramasıyla işler bozulmaya başladı, üretim ve satışlar durma noktasına geldi” dedi.

Alper Kanca, salgının etkisini kaybetmesi ile Avrupalı otomotiv üreticilerinin Çin yerine Türk tedarik sanayisine yönelebileceğini ve yerli sanayi kuruluşlarının esnek yapısı ile İtalya ile Fransa’dan bu anlamda daha ileri seviyede olduğunu da kaydetti.

VW’nin Manisa’da açmayı planladığı yeni fabrikasında süreci en başından beri yakından takip eden isimlerden biri olan Kanca, salgından dolayı yatırım kararının iptalinin söz konusu olmadığını belirtti.

Kaynak: HT

Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…