Türkiye

Özel bankalar Cumhurbaşkanını ve Maliye Bakanını BDDK’ya şikayet etti

Koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadele sürecinde kamu bankalarının açıkladığı destek paketlerine karşılık özel bankaların yeterince sorumluluk almadığı konusu, başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere sıkça dile getiriliyor.

Süreç içinde kamu bankalarının ilave kredi hacimleri büyürken, özel bankaların kredi hacimleri küçüldü. Bu dönemde özel bankaların 5 kredi başvurusunun 1’ini karşıladığı, ancak kabul edilen başvurunun da yarısı kadar kredi verdikleri ortaya çıktı. Özel bankaların kredi politikası yüzünden mağdur olan şirket ve bireysel müşterilerin başlıca şikayetlerini ise kefil sıkıntısı, gerekçesiz kredi reddi ve komisyonların geri alınamaması oluşturdu.

13 Nisan itibarıyla geriye dönük olarak 10 gün içinde kamu bankalarının açtığı ilave kredi hacmi 27.5 milyar lira artarken, özel bankaların kredi hacmi ise 5 milyar TL düştü.

Vatandaşlardan şikayetler yağarken özel bankalar hükümetten gelen eleştirilerden duydukları rahatsızlığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’e iletti.

14 Nisan’da telekonferans yoluyla yapılan toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, banka genel müdürleri ve BDDK Başkanı Akben katıldı.

Bloomberg’in haberine göre, özel bankalar kendilerine yönelik eleştirilerin “morallerini bozduğunu” söylemiş.

Toplantı tutanaklarında “Sektörde kamu-özel ayrımı yapılmamasının daha iyi olacağı düşüncesindeyiz. Kamu bankalarına verilen özel görevler var. Özel bankalar da yapılandırma, öteleme yapıyor ve kredi veriyor” şeklinde görüşler dile getirildi. Akben ise özel bankalara yönelik yüksek oranda şikayetler olduğunu, bunların azaltılması gerektiğini söyledi.

Ancak özel bankalar, bu zor süreçte vatandaşın yanında olmayarak, lafa gelince destek (!) olacaklarını açıklayıp halkı mağdur ettikten sonra BDDK’ya kimi? neyi şikayet ediyor? Önce iğneyi kendilerine daha sonra çuvaldızı başkalarına batırırlarsa bu süreçte vatandaşa daha hayırlı olabilirler.

Kaynak: Bloomberg, Milliyet

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…