Türkiye

Özel sektöre istihdam desteği devam ediyor[:en]Private sector employment support continues

Devletin işverene istihdam sağlaması için verdiği destek 2019 yılında da devam ediyor. İşte devletin işverene işçi alımında sağladığı 6 önemli destek.

 • İlk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini iki yıl boyunca devlet sağlayacak.
 • Daha önce sadece brüt asgari ücret üzerinden verilen destek bu yıl ilk kez prime esas kazanç üzerinden verilecek. Böylece teşvik miktarı 1000 lira sınırını geçerek 2 bin liraya kadar çıkacak.
 • Geçen sene 9 ay uygulanan asgari ücret desteği bu yıl tüm yıl boyunca uygulanacak. Tüm işverenler sigorta pirim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimden faydalanabilecek.
 • İmalat ve bilişim harici sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi 2017’de olduğu gibi 2018’de de asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecek. Böylece işveren sadece net asgari ücreti öderken kalan tüm maliyetleri devlet karşılamış olacak.
 • 18-25 yaş arası genç, kadın ve engelliye teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı getirildi. Bu teşvikler 31 Aralık 2020’ye kadar devam edecek.
 • 1 ila 3 arasında çalışanı olan imalat işyerlerinin 2018’de mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerin ücret ve sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren, bir ay devlet tarafından ödenecek. Böylece küçük işyerleri yeni aldıkları elemana yıl boyunca sadece 6 ay maaş ödemiş olacak.

[:en]Governmental support for employers continues in 2019 to create new jobs. Here are 6 significant ways in which the government supports employment in Turkey.

 • All workers hired for the first time will have their full social security premiums and taxes covered by the state for 2 years.

 

 • Supports were previously given on the basis of gross minimum wage, whereas this year, earnings subject to premium will be considered for the first time. Thus, the incentives will pass the TRY 1000 mark, and may increase up to TRY 2 thousand.

 

 • The support will be given for 12 months this year, up from 2017’s 9 months. All employers will benefit 5 points within the scope of social security premium supports.

 

 • Every additional worker employed, in all industries but manufacturing and informatics, will have their social security premiums and taxes covered on the basis of minimum wage in 2018, similarly to 2017. Thus, the employer will have to pay the net amount of minimum wage, while the remaining expenses will be covered by the state.

 

 • Women, disabled, and young employees (over 18 and under 25 years of age) will receive support for an increased period of 18 months. These incentives will last until the 31st of December, 2020.

 

 • Manufacturing enterprises with 1 to 3 current employees will have every additional worker they employ between 18 and 25 years of age to have their allowances and premiums covered by the state in a monthly alternating fashion. Thus, small-sized businesses will pay the salaries of each new worker they hire for only 6 months a year.
Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…