FinansTürkiye

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün eylül sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 11,9 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu 195 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Buna göre, Eylül’de 2018 sonuna kıyasla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 14,2 milyar dolar azalarak 195,3 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu ise (ticari krediler hariç) 3,5 milyar dolar gerileyerek 11,9 milyar dolara düştü.

Image result for decrease

Bankaların uzun vadeli kredi biçimindeki borçlanmaları eylülde 2018 sonuna göre 8,6 milyar dolar azaldı.

Bu dönemde bankaların uzun vadeli tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise 242 milyon dolar artışla 28,7 milyar dolara yükseldi.

Eylülde 2018 sonuna göre bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,9 milyar dolar azalırken, tahvil stoku da 548 milyon dolarlık düşüşle 3,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Aynı dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,7 milyar dolar azaldı, tahvil stoku ise 458 milyon dolar artarak 6,9 milyar dolara çıktı.

Bankaların eylülde 2018 sonuna göre kısa vadeli kredi biçimindeki borçlanmaları 1,9 milyar dolar azalışla 7,5 milyar dolar oldu.

Bu rakam finansal olmayan kuruluşlarda ise 566 milyon dolar düşüşle 2,7 milyar dolar düzeyinde kaydedildi.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…