RakamlarTürkiye

PMI endeksimiz Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviyede

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Temmuz ayı PMI verisinin Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviye olan %56,9 olduğunu açıkladı.

“Yeni siparişler, üretim, istihdam, tedarikçilerin teslimat süreleri ve girdi stokları” sorularına verilen cevaplardan oluşan PMI, ülkelerin ekonomik büyüklüğünün ya da daralmasının öncü göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Nisan ayında pandeminin de etkisiyle %33,40’a düşen endeks Temmuz ayında son 9 yılın en iyi seviyesine yükselerek %56,9’a çıktı.

Diğer ülkelerde durum ne?

Her ay açıklanan PMI verilere göre İngiltere’de %53,30, ABD’de %50,90, İtalya’da %51,90 ve Almanya’da %51 olarak açıklandı.

Berat Albayrak sosyal medya hesabından duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
“Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz ayında 56,9 seviyesinde gerçekleşti. Bu tarihi bir dönüm noktası: Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviye. Böylece yılın ikinci yarısına ilişkin pozitif beklentilerimiz güçleniyor.”

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…