Türkiye

Suriye Lirası “out”, Türk Lirası “in”

Businessman standing on falling diagram and peering into the future on the background of stock market selloff. Economic crisis. Bankruptcy and money devaluation.

ABD yönetimi, Sezar Yasası kapsamında, içlerinde Beşar Esed ve eşinin de bulunduğu Suriye hükümetiyle ilişkili 39 kişi ve kurum hakkında yaptırım kararı aldı. Yasaya göre, Rusya ve İran adına hareket eden kişi veya üstlenici şirketlere destek sağlayan ya da onlarla büyük miktarda para alışverişinde bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanabilecek. Yasa, Esed yönetiminin faaliyetlerine destek sağlayan ya da onlarla büyük miktarda para alışverişinde bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara da yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Bu durum, şirketler bazında Suriye ile iş yapılmasını neredeyse imkansız hale getirdi.

Yaptırımlara ilaveten Lübnan bankalarındaki krizin de tetiklemesiyle döviz dar boğazına giren Suriye’nin kur cetvelinde ocak ayında 1 dolar 940 Suriye lirasından (SL) işlem görürken, haziranda 4 bin Suriye lirasını gördü. Esed rejimine yönelik ekonomik yaptırım kararı, Suriye’de halkı TL’ye yönlendirdi.

Suriye lirasının, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 5 bin 900’u buldu. Son aylarda dolar karşısında büyük ölçekli değer kayıpları yaşanmasının ardından Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, Beşar Esed rejimini sorumlu tutarak, bölge halkının birikimlerini ve alım gücünü korumak amacıyla Türk makamlarıyla görüşmelerini yoğunlaştırdı. Ayrıca, küçük TL banknotlarının Suriye’nin kuzeyinde açılan PTT şubeleri kanallarıyla piyasaya sürülmeye başladığını söyledi.

PTT’nin Afrin, Azez, El-Rai, Marea, Cerablus, El Bab, Ras’ul Ayn ve Tel Abyad gibi yerlerde toplam 11 şubesi bulunuyor. Halep vilayetinde Türkiye’nin kontrolündeki Marea kenti, yerel yönetimin kararıyla SL yerine artık TL kullanıyor.

Kentteki ufak işletmelerde 5, 10 ve 20 TL’lik banknotlar tedavüle sokuldu. Esnaf da Suriye para birimine oranla dolar karşısında daha güçlü olan TL’nin yerel ekonomilerine istikrar getireceği görüşünde.

Ekmek gibi temel gıda ürünlerinin yanı sıra akaryakıt da TL üzerinden fiyatlandırıldı. Bölgede çalışan memurlar da maaşlarını TL üzerinden alıyor. Kurtarılmış bölgelerde bazı özel iş yerleri de çalışanlarının ücretlerini TL üzerinden vermeye başladı. Bu tür adımlar, bölgede ekonomik istikrarın sağlanmasında büyük rol oynayacak. Ayrıca  başka bir ülkenin yerel parası yerine kullanılması da TL’nin değerini oldukça artıracak.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…