Türkiye

Suudi Arabistan yerel işletmelere Türkiye ile ticaret yapmamaları konusunda baskı yapıyor

Riyad yönetimi, Körfez Bölgesi’nde yalnız kalan Katar’a olan desteği, Suriye’deki operasyonları ve Mısır’a yönelik sert açıklamaları ile uzun zamandır Ankara ile bağını neredeyse koparmış durumdaydı. Bu duruma Kaşıkçı Cinayeti ve ardından yaşanan gelişmeler eklendi. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret son birkaç yıldır düşüş içerisinde. Bazı Türk ürünleri hatta Türk dizileri bile Suudi Arabistan’da gayri resmi olarak protestolara hedef oluyor. Son birkaç haftadır yaşanan gelişmeler ise Riyad yönetiminin Türkiye’yle ekonomik bağını kopartacak cinsten.

Suudi Arabistan, Türkiye ile arasındaki gerilimlerin ortasında yerel işletmelere sınırda taze meyve ve sebze taşıyan kamyonları gözaltına almaları ve taze meyve ve sebze taşıyan kamyonları bastırması yönünde baskı yapıyor.

Son günlerde Suudi Arabistan’daki müşterilerden bazı şikayetler duyulmaya başlandı. Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı’na çağrılan müşterilerilere bir daha Türkiye’den mal almayın denildiği iddia ediliyor. Hatta resmi imza aldıkları da iddialar arasında. Dünya Ticaret Örgütü yaptırımları nedeniyle bu durum resmi olarak açıklanamasa da müşterilerin Türk ürünü almaktan vazgeçmelerini Suudiler’in kendi iş insanlarına söylemeye başladığı belirtiliyor. Eğer imzalamazsa veya imzaya rağmen ürün alırlarsa yaptırım uygulanacağı ifade edildi. “Made in Turkey” damgalı ürün istemiyorlar.

Gelen şikayetler üzerine de İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği üyelerine; Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nden alınan yazıya atıfla; Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazıda, son zamanlarda Suudi Arabistan’a ihracat yapan, bu ülkede faaliyet gösteren firmaları ve vatandaşları hedef alan uygulamalarda artış olduğuna, ihraç ürünlerimizin gümrük işlemlerinin yavaşlatılmasından, Suudi Arabistan’daki kamu şirketlerinde görevli üst düzey Türk personelin sözleşmelerinin feshedilmesine kadar geniş bir alanda, Suudi makamlarca kasıtlı olarak yapıldığı açıklandı.

Geçen yıl Riyad , ülkeye tekstil ürünleri ve kimyasal madde taşıyan düzinelerce Türk kamyonunun girişini engelledi. Devlet medyası ve önde gelen iş insanları, Ankara’ya karşı turizm ve ithalatı boykot etmeyi savundu.

Kaynak: Dünya

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…