Teknoloji

Teknoloji merkezi olarak Türkiye

Türkiye teknoloji Xiaomi Oppo Samsung merkez üssü

Teknoloji üssü haline geleceğiz

Teknoloji alanında her geçen gün yeni gelişmeler olurken merkezinde akıllı telefonlar yer alıyor. Hemen hemen her ay yeni bir telefon modeli çıkıyor ve adeta kendine hayran bırakıyor. Tabii bu süreçte akıllı telefon markaları yatırımlarını da durdurmuyor. Teknolojiye ilginin fazla ve pazar hareketliliğinin yüksek olduğu ayrıca coğrafi konum olarak da avantajlı olan bölgelere yatırımlar yapılıyor. Türkiye de tüm bu özellikleri bünyesinde barındırarak teknoloji merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye'de yıllık yaklaşık olarak 10 milyonun üzerinde telefon satışı gerçekleşiyor. Bu noktada Avrupa, Rusya ve ORta Doğu pazarlarının birleşme noktası olmasıyla da dikkat çekiyor. Türkiye'de telefonlara ortalama 3 bin 600 lira harcandır ve 6,5-7 inç segment telefonların satışı yüzde 30 arttı.

Oppo ve Samsung Türkiye'de yatırıma hazırlanıyor

Türkiye, teknoloji telefon alanında iki iddialı yatırıma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye’de üretime başlıyor. Türkiye’ye kısa süre önce gelen Çinli şirket Oppo İstanbul’da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başladı. 1000 kişiyi istihdam ederek CKD sistemiyle (ana karttaki parçaların fabrikada birleştirilmesi) üretim yapacak. Bloomberg‘ün haberine göre; İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesisle üretim tamamen Türkiye’de gerçekleşecek ve montaj olmayacak.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi. 2004’te Çinde Dongguang’da kurulan ve dünya çapında 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Xiaomi Türkiye'deki fabrikasını açtı

Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Çin merkezli Xiaomi, yıllık 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip fabrikasının açılışını İstanbul’da yaptı.

Dünyada üretim yapacağı 4’üncü yer olarak Türkiye’yi seçen teknoloji devi, 30 milyon dolarlık yatırımla 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

Birçok sektörde olduğunu gibi mobil araçlar alanında da gelecek dönemler için adından söz ettirmeye hazırlanan Türkiye, dinamik nüfusu, nitelikli iş gücü ve geniş pazarlarıyla aranan yatırım ortamını sunuyor.

Son Yazılar
Haber AnalizTeknolojiTürkiye

Oyun sektörü roketleri ateşledi

Türk oyun şirketi Spyke Games’e 55 milyon dolarlık yatırım  Türk oyun şirketleri yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Spyke Games, Griffin Gaming…
Teknoloji

Türkiye TOGG ile otomobil dünyasını karıştırmak istiyor

Türkiye TOGG ile yerli otomobil sektörünü kendi markasıyla taçlandıracak TOGG yeni bir çağı simgeliyor. Onlarca yıldır otomobiller, ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlar…
Teknoloji

Türk Telekom ve Net Insgiht'tan 5G devrimi

Türk Telekom'dan teknoloji ihracatı Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle iş ortaklıklarına devam eden Türk Telekom, son olarak İsveç'te 5G'de çığır açacak bir işbirliğine imza…