Sektörler

The Independent: Türkiye havacılıkta yeni öncü

The Independent Türkiye'nin havacılık başarısını anlattı.

The Independent Türkiye’nin havacılık sektöründeki başarısını yazdı

İngiltere merkezli The Independent gazetesi Türkiye’nin havacılık başarısına dair bir yazı kaleme aldı. Koronavirüs salgını tüm dünyada havacılık sektörünü derinden etkiledi. Birçok havayolu şirketi iflas ederken, bir kısmı da büyük zararlar açıkladı. “Türkiye havacılık sektöründe Avrupa’nın lideri haline geldi” başlığıyla haberi yayımladı.  2020 yılının Nisan ve Aralık aylarında 400’den fazla havaalanının yolcu istatistikleri incelendi. Araştırma sonucunda da Avrupa’da en büyük havacılık gücünün “Türkiye” olduğu vurgulandı.  İngiltere’nin havacılık sektöründeki liderliğini kaybettiği de ayrıca belirtildi.

İngiltere liderliği kaybetti

The Independent haberde, geçmişe işaret ederek,”On yıllardır, Avrupa havacılık düzeninin üç kesinliği vardı: Birleşik Krallık en yüksek uçuş sayısına sahipti; Londra en iyi bağlantıları olan şehirdi; Heathrow, yolcu sayıları bakımından en yoğun havaalanıydı.” dedi. Başkent Londra’da bulunan Heathrow Havalimanı da, azalan uçuş ve yolcu sayısı nedeniyle 2020 yılında 2 milyar sterlin zarar ettiğini açıkladı. Havalimanının yılda ortalama 80 milyon olan yolcu sayısının, 2020 yılında 22 milyona gerilediği belirtildi.

Havacılık alanında yayın yapan Anker Report’un araştırmasına değinilerek, salgının bu durumu değiştirdiğine dikkat çekildi.

Seyahat Editörü Simon Calder, koronavirüs salgınının rekabet ve güven koşullarını değiştirdiğine dikkat çekerken Türkiye’nin havacılık sektöründe yakaladığı liderliğinin kalıcı hale gelebileceğini yazdı.

The Independent rapor Türkiye havacılık

The Independent Türkiye havacılık raporu

İstanbul Havalimanı ilk sırada

Ortaya çıkan tabloya ilişkin, “Avrupa’da iki büyük havacılık gücü olduğu sonucuna varıldı. Buna göre Türkiye bariz şekilde liderken, arkasından Rusya geliyor.” bilgisi paylaşıldı. The Independent, Batı Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin ilk sıralarda yer alamamalarına dikkat çekti. Listede ilk sıradaki İstanbul Havalimanı’nı, Moskova’dan 2 Havalimanı izledi. Sabiha Gökçen Havalimanı da listeye beşinci sıradan girdi. Londra’daki Heathrow Havalimanı’nın 6’ncı, Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’nın 7’nci sırada yer aldı. Independet’ın İngilizce servisinden seyahat muhabiri Simon Calder’ın haberi, gazetenin Türkçe servisinde yer almadı.

Son Yazılar
Sektörler

Rize'de kenevir fabrikası kurulacak

Kenevir üretiminde yeni dönem Türkiye, kenevir üretiminde yeni bir döneme girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülke genelinde kenevir ekimi konusunda seferberlik ilan etmesinden…
SektörlerTürkiye

Türkiye, hayvancılıkta Avrupa lideri

Türkiye, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında AB ülkelerini geride bıraktı. Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısında lider konuma geçti. Avrupa…
SektörlerTürkiye

Sürdürülebilir gıda için topraksız ve dikey tarım

Türkiye, topraksız ve dikey tarım gibi son teknoloji tarımsal faaliyetlere yönelik çalışmalarına hız verdi. Örtü altı varlığı bakımından Türkiye, dünyada 4'üncü, Avrupa'da…