GüncelTürkiye

TL varlıkları önceki harekatlarda dayanıklılığını kanıtladı

Türkiye’nin sınır güvenliğini koruma maksadıyla 2016’dan bu yana Suriye’de terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği harekatların yurt içi varlıklarda bozulma oluşturmadığı ve direncin kanıtlandığı görülürken, Barış Pınarı Harekatı’nda da kur ve borsa tarafında oynaklığın sınırlı kalacağı tahmin ediliyor.

Türkiye, 2016’dan bu yana Suriye’de terör örgütlerine yönelik Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı olmak üzere 3 harekat gerçekleştirdi.

 

Fırat Kalkanı Operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 24 Ağustos 2016’da Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon başlatıldı. Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı’nda dolar/TL’nin günü yüzde 0,05’lik kayıpla 2,95 seviyelerinden tamamladığı görüldü. Harekatın başladığı 22-25 Ağustos 2016 döneminde dolar/TL 2,92’ye kadar gerilerken, 2016’nın ağustos ayında kurda yüzde 1’lik düşüş yaşandı.

Borsa tarafına bakıldığında, BIST 100 endeksinin 24 Ağustos 2016’da her ne kadar günü yüzde 1,6’lık düşüşle 76.116,31 puandan tamamlasa da sonraki iki günde kayıplarını telafi etmesi dikkati çekti. Bu sonuçlar; Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dolar/TL’nin düşüş eğilimine girdiğini, BIST 100 endeksinin ise ilk etapta negatif tepki verse de sonraki günlerde kayıplarını kazanca çevirdiğini ortaya koydu.

 

Zeytin Dalı Harekatı

Fırat Kalkanı Harekatı’ndan yaklaşık bir sene sonra, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla TSK tarafından Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin’de 20 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı.

Zeytin Dalı Harekatı sürecinde de borsa ve kur tarafında pozitif fiyatlamalar olması dikkati çekti.

Harekatın hafta sonu başlaması nedeniyle piyasadaki fiyatlamalar 22 Ocak 2018’e taşınırken, BIST 100 endeksi, bu tarihte günü yüzde 1,81’lik artışla tamamladı ve yükseliş trendini sürdürerek 29 Ocak’ta 121.531,50 puanla tarihi zirvesini gördü. Endeks, Ocak 2018’de aylık bazda ise yüzde 3,64 değer kazandı.

 

Barış Pınarı Harekatı

Son olarak Barış Pınarı Harekatı 9 Ekim tarihinde uygulanmaya başladı.

Harekatın duyurulmasının ardından BIST 100 endeksi yüzde 2,2 değer kaybederken, bugün de düşüş eğiliminin sürdüğü görülüyor. Öte yandan, dolar/TL tarafında da dün yüzde 0,7’lik yükseliş yaşandığı, bugün de 5,88 seviyelerinin test edildiği görüldü.

Uzmanlar, önceki harekat süreçlerine bakıldığında, ilk andaki negatif etkilerin kısa sürdüğünü ve TL varlıklarda pozitif fiyatlamaların öne çıktığını belirterek, bu durumun kur ve borsa cephesinde dayanıklılığın bir kanıtı olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…