Sektörler

“Turizmde rekorlar artarak devam edecek”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, güven ve huzur ortamı devam ettiği sürece turizmde rekorların artarak süreceğini bildirdi.

Bağlıkaya, Bodrum Uluslararası Turgutreis Kültür Sanat Turizm Festivali kapsamında, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’nde düzenlenen turizm panelinde yaptığı konuşmada, turizmin, cari açığın yüzde 50’sini kapatan bir sektör olduğunu söyledi.

Bütün olumsuzluklara rağmen hemen geri dönen sektörün turizm olduğunu ifade eden Bağlıkaya, “2016’da neler yaşadığımızı biliyorsunuz, 2017 korkunç bir sezondu. 2018’de rekor kırıldı. Turizm ülke için son derece dinamik bir sektör, önemli bir kazanım oldu. Getirdiği dövizle ve dışarıya bağımlılığı az olan başka bir sektör yok. İhracatçılarımızla da övünüyoruz ve gurur duyuyoruz ama sonuçta her ihraç edilen mal karşısında yüzde 75-80 ithal ediliyor. Turizm öyle bir şey değil.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de ilk kitle turizminin 1990’lı yıllarda başladığına dikkati çeken Bağlıkaya, şöyle konuştu:

“1990’da Türkiye’ye gelen turist sayısı 5 milyon. 2000 yılında yani 10 yıl sonra 10 milyon, 2005’te ise 20 milyon. Yani 5 yılda ikiye katlıyor. Dünyada kişi başı ortalama bin dolar gelir elde eden ülke sayısı iki ya da üç. Bunlar da kitle turizmi yapan, deniz turizmi yapan ülkeler değil, şehir turizmi yapan ülkeler, kültür turizmi yapan ülkeler. Kim onlar? Amerika. Neden? New York’u var, Los Angeles’i var, Las Vegas’ı var. Bilmediğimiz bir şehri var mı? Yok. Fransa. Ne var? Paris’i var. İtalya, Roma’sı var, Milano’su var. Gidiyorsunuz 4 yıldızlı otelde 700 avro verip kalıyorsunuz. Bizim kendi konumumuzu iyi belirlememiz lazım. Biz kitle turizmi yapan bir ülkeyiz. Kiminle mukayese edilebiliriz? İspanya ve Yunanistan ile. Onlara baktığımız zaman da aramızda kişi başı bir gelir farkı falan yok.”

Türkiye’nin çok zor süreçlerden geçtiğini ve bunun altından çok rahat bir şekilde kalktığını aktaran Bağlıkaya, şöyle devam etti:

“Son 20 yıla baktığınız zaman Türkiye’nin başına gelenleri şöyle bir sıralasak herhalde üç sayfa liste olur. Bizim rakibimiz olan ülkelerin başına hiç böyle bir şey gelmiyor. O ülkelerin hiçbirinde ihtilal olmadı, bu tür kalkışmalar, hainlikler olmadı. O ülkelerin hiçbirisinin etrafında bu kadar savaş, kan, terör olmadı. Buna rağmen sektörün geldiği yere bakarsak inanılmaz bir başarı öyküsü var. Kamusuyla, özel sektörüyle, STK’leriyle. Geldiğimiz yeri küçümsememiz lazım. Türkiye’nin dünyada bu kadar dinamik hizmet sektörü anlamında bakıldığında ilk 5’e girdiği hangi sektör var, ben bilmiyorum. Gayet iyi bir yerdeyiz. Önümüze bir engel çıkmadığı takdirde, güven ve huzur ortamı devam ettiği sürece, rekorlar artarak devam edecek. Gelen turist sayısı da her geçen gün artacak.”

Son Yazılar
Sektörler

Rize'de kenevir fabrikası kurulacak

Kenevir üretiminde yeni dönem Türkiye, kenevir üretiminde yeni bir döneme girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülke genelinde kenevir ekimi konusunda seferberlik ilan etmesinden…
SektörlerTürkiye

Türkiye, hayvancılıkta Avrupa lideri

Türkiye, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında AB ülkelerini geride bıraktı. Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısında lider konuma geçti. Avrupa…
SektörlerTürkiye

Sürdürülebilir gıda için topraksız ve dikey tarım

Türkiye, topraksız ve dikey tarım gibi son teknoloji tarımsal faaliyetlere yönelik çalışmalarına hız verdi. Örtü altı varlığı bakımından Türkiye, dünyada 4'üncü, Avrupa'da…