Türkiye

“Türkiye, büyüme potansiyeli yüksek bir ülke”

Türkiye'yi büyüme potansiyeli yüksek bir ülke olarak görüyoruz.

Türkiye büyük bir büyüme potansiyeline sahip

Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Başkanı Chris Gaunt, son iki yıldır Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasının olmasını sağlamak için çalıştıklarını, Türkiye ve Birleşik Krallık’ın imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile ticari ilişkileri ve daha önce sahip olduğu anlaşmaları güvence altına aldığını söyledi. Gaunt, önümüzdeki zamanlarda Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret hacminde artışlar görüleceğini belirtti. Gaunt, “Türkiye’yi büyüme potansiyeli yüksek bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye, teknolojide oldukça önemli bir oyuncu olma yolunda çok hızlı bir ilerleme kaydediyor.” açıklamasında bulundu. Gaunt, Serbest Ticaret Anlaşmasının bir başlangıç olduğuna dikkati çekerek, “Bunun genişletilme kapsamı olan bir süreklilik anlaşması olduğunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum. Önümüzde iki yılık bir zaman dilimi var. Bu süreç iki ülkenin ikili ticari ilişkilerini geliştirmesi açısından önem arz ediyor. Birçok sektör bu anlaşmaya dahil edilebilir. Dolayısıyla müzakereler durmadı, müzakereler devam edecek.” dedi.

STA’nın bir süreklilik anlaşması olduğunu, bu nedenle daha önce sahip olunan tüm anlaşmaları kapsadığını dile getiren Gaunt, “Yani daha büyük ölçüde, her zamanki gibi iş olacak. Artık ticari ilişkimizi ileriye dönük olarak geliştirebileceğimiz sürdürülebilir sağlam bir platforma sahibiz. Evet, bu çok kapsamlı bir anlaşma. Bunu yapmamızı engelleyen tek mesele İngiltere’nin AB ile olan Serbest Ticaret Anlaşmasıydı. Birçok Türk şirketi bu anlaşmanın olmayacağı konusunda endişeliydi.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin İngiltere ile ticaret fazlası bulunuyor. Gaunt, “Bu ticari ilişki Türkiye için İngiltere’ye olduğundan daha faydalı, her iki ülke için karşılıklı olarak faydalı olmadığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden bu anlaşmayı yapmamız konusunda çok endişeliydik.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’nin, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarı olduğuda vurgulanırken, “Bu nedenle Türkiye’nin gelecekteki ekonomisi için kritik önem taşır. Türkiye aynı zamanda İngiltere ihracatında 21’inci en büyük pazardır. İki ülke arasında pek çok tarihsel ilişki var. Ticari ilişkilerde ilerlememizi ve sahip olduklarımıza değer katmamızı sağlayan en önemli kısım olan mevcut ilişkiyi güvence altına aldık” diyen Gaunt, “Önümüzdeki 12 ila 24 ay boyunca ticari ve ekonomik ilişkileri artırabileceğimiz diğer alanlara bakmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Serbest Ticaret Anlaşmaları ülkedeki Türk firmalara yarayacak

​​​​​​​Gaunt, Serbest Ticaret Anlaşması ile önceliklerinin 19 milyar sterlinlik ikili ticari hacmini korumak olduğunu vurgulayarak, “Ticaret değerinde son beş, altı yıldır artan bir trend olduğunu görüyoruz. Hiç şüphe yok ki bu artış devam edecektir.” dedi. Türk firmalarıyla çalışma ve bu alanlarda yeteneklerini geliştiren Türk firmalarına yatırım yapma fırsatı gördüklerinin altını çizen Gaunt, “Türkiye ile ticaret büyümeye devam edecek. Birleşik Krallık dünyadaki diğer ülkelerle serbest ticaret anlaşmalarını geliştiriyor, bunun İngiltere’ye yatırım yapan Türk firmalarına da faydaları olacak.” açıklamasında bulundu.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…