Türkiye

Türkiye inanılmazı başardı

59608293 - inequality and social class. the gap between rich and poor people

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği 4’üncü Sermaye Piyasaları Kongresi’nin ikinci gününe Türkiye’nin ekonomik performansı damga vurdu.

Katılımcılar Türkiye ekonomisinin kur ataklarından bu yana “olağanüstü bir performans” sergilediğini belirtirken para politikasının bu şekilde devam etmesi ve piyasa ile iyi bir iletişimle hem kur hem de enflasyon üzerindeki baskının azalacağını vurguladı.

Goldman Sachs Yönetim Direktörü Zeynep Yenel, Türkiye’nin son iki yıldır siyasi nedenlerle kötü PR yapıldığını ve makro ekonomideki sorunların büyütüldüğünü belirtti.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Yenel, “Türkiye hakkında iki yıldır kötü PR yapılıyor. 2000’lerin ortasında ise iyi PR yapılıyordu. Benim tüm karar alıcılara önerim biraz geri çekilip daha uzaktan bakmalar Türkiye’ye. Türkiye diğer gelişmekte olan ülkelere göre çok daha farklı bir yerde. Avrupa’nın dokuzuncu büyük ekonomisi ve bir G20 ülkesi. Sermayeye herhangi bir kısıtlama yok. Tek sorun istikrarsız kur. Onda da para politikaları ile bir denge sağlandı” dedi. Türkiye’de piyasaların bu yıl daha istikrarlı bir hale geldiğini belirten Yenel, hisse ve sermaye piyasalarına para akışı için bu istikrarın önemli olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Finans Enstitüsü Genel Müdür ve Baş Ekonomist’i Robin Brooks ise, “Türkiye yaz aylarından bu yana inanılmaz bir iş yaptı” dedi.

Brooks, “Herşey tam tersine döndü. Türkiye’dekilerin ve yurtdışındakilerin biraz sabırlı olması lazım. Türkiye’nin her yıl 1 milyon istihdam için yüzde 5 büyümesi gerektiği yönünde bir istatistik var. 2020’de yüzde 4’lük büyüme olursa dünyanın sonu değil. Bizim burada finansal kurumlar olarak Türkiye’deki tüketime dayalı ekonomiden nasıl dönüşeceğine dair finansmanı konuşmamız lazım” şeklinde konuştu.

Euro Bölgesi veya ABD’li bir yatırımcı için şu anda Türkiye’deki tek çekincenin döviz kurundaki risk olduğunu da dile getiren Brooks, hedge etme maliyetinin düşük olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin ve diğer gelişmekte olan ülkelerin piyasalara sermaye akışının zayıf olduğunu dile getiren Fitch Ratings EMEA Ülkeleri Direktörü Ed Parker ise, “2020’de Türkiye’de yüzde 3 civarında büyüme bekliyoruz” dedi. Parker, Türkiye ekonomisinde son 18 ayda büyük bir iyileşme olduğunu, ekonominin yeniden dengelendiğini, enflasyonun tek haneye indiğini, cari dengenin fazla verdiğini, ekonominin tekrar büyümeye geçtiğini söyledi.

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…