Türkiye

Türkiye “V” şeklinde toparlanacak

Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında 62,6’ya yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  göstergedeki yükselişe dikkat çekerek “Normalleşme sürecinde dünya ekonomilerine oranla ekonomimiz daha hızlı toparlanıyor. Haziran ayında tüketici güven endeksinde yaşanan artış toparlanmanın seyrinin pozitif yönde olduğunu gösteriyor. İnşallah bu yılı beklentilerin üstünde bir noktada kapatacağız.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurul açılışında konuşan Bakan Albayrak, göstergelerin yükseldiğini ve ekonomik faaliyetlerin de güçlendiğini belirterek şu açıklamaları yaptı:

Salgın sürecinde aldığımız önlemler sayesinde normalleşme sürecine en hazır ve ekonomik açıdan en az etkilenmiş şekilde giren ülkelerden olduk. Tüm kurumlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Salgın öncesinde büyüme ilk çeyrekte %4,5 üzerine işaret ediyordu, salgın nedeniyle olumsuz ekonomik görünüme rağmen 2. çeyrek olumlu işaretler vermeye başladı.

Öncü göstergeler, Mayıs itibariyle toparlanmanın güçlendiğine işaret ediyor.

İktisadi faaliyetteki toparlanma ivme kazanıyor.

Düşük maliyetli konut kredisi 133 bin başvuruyu geçti, şu ana kadar 101 bin üzerinde vatandaşa 25 bin lira tahsis yapıldı.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 280 milyar TL’yi geçti.

Haziran ayı ilk 21 gününde 2019 yılının aynı ayına göre yüzde 24,6 oranında artış gösterdi. Baz ve bayram etkisini çıkardığımızda trendin devam ettiğini gösteriyor. Tüm bu gelişmeler hızlı bir şekilde normalleşme sürecine adım attığımızı gösteriyor.

Türkiye’nin bu süreçten V şeklinde bir toparlanma ile çıkmasını bekliyoruz.

Kaynak: Investing

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…