Türkiye

Türkiye ve Hindistan dijital sektörlerde rekor sayıda yatırım çekiyor

Türkiye küresel doğrudan yatırım

Türkiye için dijital sektörde rekor talep

Türkiye için dijital sektörde salgına rağmen doğrudan yabancı yatırım artarken gelişmiş ülkelerde dahi küresel doğrudan yabancı yatırımlar düşüyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), 2020’ye ait Küresel Yatırım Trendleri İzleme Raporunu yayınladı. Raporda, gelişmekte olan ülkelerin küresel doğrudan yabancı yatırımlardaki payının yüzde 72’ye yükselerek rekor kırdığı kaydedildi. Asya’daki gelişmekte olan ülkelerin 2020’de tahmini 476 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çektiği belirtilen raporda, Çin’e olan yatırımların yüzde 4 artarak 163 milyar dolara yükseldiği bildirildi. Gelişmekte olan ekonomilerden Hindistan’da ise 2020’de dijital sektördeki yatırımlarla desteklenen doğrudan yatırımların yüzde 13 büyüme kaydettiği belirtildi. Raporda ayrıca, Hindistan ve Türkiye‘nin e-ticaret platformları, veri işleme ve dijital ödeme hizmetleri dahil olmak üzere dijital sektörlerde rekor sayıda yatırım çektiği vurgulandı. UNCTAD’ın raporunda, gelişmekte olan ekonomilere yönelik doğrudan yabancı yatırımların, geçen yıl yüzde 12 azalarak 616 milyar dolara gerilediği de belirtildi.

Küresel doğrudan yabancı yatırımlar 2020’de %42 azaldı

Küresel doğrudan yabancı yatırım Covid-19 salgınının neden olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 42 azalarak 859 milyar dolara geriledi. Raporda, 2019’da 1,5 trilyon dolar olarak kaydedilen küresel doğrudan yabancı yatırımların gerileyeceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Söz konusu yatırımlar 2005’ten bu yana ilk defa 1 trilyon doların altında kaldı. Raporda, “Böylesine düşük bir yatırım seviyesi en son 1990’larda görüldü. Geçen yılki küresel doğrudan yatırımlar, küresel mali krizinin yaşandığı 2008-2009’daki yatırımların yüzde 30’dan fazla altında kaldı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu yatırımların daha önce 2021’de yüzde 5 ila yüzde 10 arasında düşeceği tahmininde bulunulmuştu. Küresel ekonominin 2021’de toparlanacağına ilişkin tahminlere rağmen Covid-19 salgınının seyrine dair belirsizlik nedeniyle doğrudan yabancı yatırımların zayıf kalmasının beklendiği raporda belirtildi.

Yatırımlar en çok gelişmiş ülkelerde azaldı

Doğrudan yabancı yatırım akışındaki azalma en çok gelişmiş ülkelerde yoğunlaştı. Gelişmiş ülkelere olan doğrudan yabancı yatırımlar geçen yıl yüzde 69 azalışla 229 milyar dolara geriledi.

Raporda, Kuzey Amerika’daki doğrudan yabancı yatırım akışının ise yüzde 46 azalışla 166 milyar dolara gerilediği, ABD’deki doğrudan yabancı yatırımların yüzde 49 azalarak 134 milyar dolara düştüğü belirtildi. ABD’deki doğrudan yabancı yatırımların azalışında toptan ticaret, finansal hizmetler ve imalat sektörlerindeki yatırımların azalması etkili olduğu vurgulandı.

Avrupa’ya yönelik yatırımların da azaldığına işaret edilen raporda, bölgedeki doğrudan yabancı yatırım akışının 3’te 2 azalışla 4 milyar dolara gerilediği aktarıldı.

Raporda, İngiltere’deki doğrudan yabancı yatırımların ise sıfıra düştüğüne dikkat çekildi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…