TürkiyeAlman sanayi devi Simona AG, MT Plastik’in yüzde 70’ini satın almayı planlıyor

2020-12-11 11:12

Alman sanayi devi Simona AG Türkiye’de

Merkezi Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin Kirn kasabasında bulunan 163 yıllık Alman sanayi devi Simona AG, Türk şirketi MT Plastik’in ana ortağı olmayı planlıyor. Dünya gazetesinin haberine göre, Kasım ayında görüşmelere başlayan Türk ve Alman şirketlere Rekabet Kurumu onay verdi. Böylece Simona AG, Türkiye’deki ilk yatırımını da yapmış oldu. Asırlık geçmişi bulunan Simona AG’nin hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor. Alman şirketin yaklaşık bin 500 civarında da çalışanı bulunuyor.

Türk plastik şirketinin yüzde 70 hissesini satın alacak

Alman firma Simona, Türk plastik şirketi MT Plastik‘in yüzde 70 hissesini satın almayı planladığını açıkladı. Simona’nın Avrupa’daki stratejik yeniden düzenlemesinin bir parçası olarak görülen yatırım, şirketin PVC köpük ürünleri alanındaki pazar konumunu da güçlendirmeyi hedeflediği açıklandı.

MT Plastiğin son derece kârlı bir şirket olduğunu belirten Simona CEO’su Matthias Schonberg, “Türkiye konum olarak ve MT Plastik’in halihazırda gerçekleştirdiği yüksek ihracat payı ile bize Avrupa ve Orta Doğu’daki diğer ilginç pazarlara erişim kolaylığı sağlıyor. ” açılamasında bulundu.

MT Plastik gelirinin yüzde 60’ını ihraç ediyor

2007 yılında kurulan MT Plastik, yaklaşık 55 kişiyi istihdam eden ve 13 milyon doların üzerinde gelir elde eden özel bir şirket. Şirket, gelirinin yaklaşık yüzde 60’ını ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihraç ediyor.