Dünya

Zenginler Bitcoin’e yöneliyor

Zenginler Bitcoin'i daha çok tercih etmeye başladı.

Bitcoin’de nereden nereye?

Bitcoin‘in 2017 yılındaki yükselişinde servet sahipleri bu durumu izlemekle yetinmiş, ön yargılı yaklaşmışlardı. Bitcoin’deki bu yükseliş lale çılgınlığına benzetiliyordu ve bir kara para aklama operasyonu olarak algılanıyordu. Ünlü yatırımcı ve dünyanın en zenginlerinden Warren Buffett, Bitcoin’in bir “hayal ürünü” olduğunu, Jamie Dimon ise “dolandırıcılık” olduğunu söylemişti. Ancak Armbruester gibi birçok yatırımcı Ethereum gibi alternatifler eninde sonunda değerli olduğunu kanıtlayacağını düşünüyor. Bitcoin’e karşı tüm bu önyargılara rağmen nereden nereye geldiğine baktığımızda ise Armbruester gibi birçok yatırımcı haklı çıkacak gibi duruyor.

Dünya dijital paraya yöneliyor

O zamandan beri kripto paralara bakış değişti. Ekonomik olarak artık daha fazla kabul görüyor. Örneğin; dünyada 5G teknolojisinde önde giden Çin, dijital para sistemini de ilk hayata geçiren büyük ekonomi olmaya doğru gidiyor. Halihazırda Alipay ve WeChat ile dijital ödeme sistemine aşina olan Çin halkı, koronavirüs karantinası sırasında e-ticarete, dolayısıyla dijital ödeme sistemlerine daha fazla yöneldi. 2014’ten bu yana dijital para geliştirmelerine başlamış olan Çin yeni ekonomi bölgesi olan Xiong’an’da dijital Renminbi kullanımını başlatıyor.

Bunun yanı sıra Avrupa Merkez Bankası banknotları tamamlayacak bir dijital avro çıkarılması gerektiğini duyurmuştu. Dünyanın dört bir yanından büyük merkez bankaları, elektronik ödeme yöntemlerine yönelik talebi karşılamak ve Bitcoin ve Facebook’un Libra’sı gibi özel jetonlarla rekabeti ortadan kaldırmak için para birimlerinin dijital versiyonlarını inceliyor.

Zenginler Bitcoin tercih ediyor

Bitcoin 12 ayın dip seviyesinden bu yana yüzde 270’ten fazla yükselirken servet sahiplerinin kripto paraya olan ilgisi de giderek artıyor. Örneğin, Varlıklı müşterilere hizmet veren Londra merkezli yatırım şirketi Blu Family Office’nin kurucusu Christian Armbruester’in kripto paralara olan ilgisi geçen yıllarda giderek arttı. Aile servetini metallere ve imalata borçlu olan Armbruester, kripto paraların çeşitlendirilmiş bir portföyde yerini hak ettiğine de inananlardan. Aynı zamanda eski bir yatırım bankacısı olan Armbruester, “Artık çok heyecanlı bir alanda alım satım fırsatlarına bakıyoruz.” diyor. Armbruester’in kendi serveti de dahil olmak üzere Blu Family Office 670 milyon dolarlık bir varlığın sahibi.

Varlıklı kişilerin kripto para ilgisi Armbruester ile sınırlı değil. Meksikalı medya milyarderi Ricardo Salinas Pliego… Pliego likit varlıklarının yüzde 10’unu Bitcoin’e yatırdığını açıklamıştı. Wall Street’in efsane isimleri Stanley Druckenmiller, Paul Tudor Jones ve Bill Miller da Bitcoin’i tercih edenler arasında. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock Inc.’in CEO’su Larry Fink de Bitcoin’in birçok insanın dikkatini ve hayal gücünü cezbettiğini belirtmişti.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…