ŞirketlerTürkiyeBBVA Türkiye’ye duyulan güveni teyit etti

2021-11-16 11:11

BBVA Türkiye'deki varlığını artırıyor

Garanti Bankası'nın ana ortağı İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'dan (BBVA) Türkiye'ye güvenini teyit etti. BBVA, bazı rakiplerinin hisseleri sattığı dönemde 25,7 milyar liralık (2,56 milyar dolar) anlaşmayla Türkiye’deki biriminin kontrolünü tamamen devralarak el yükseltmek istiyor. İspanyol banka, Türkiye’deki Garanti Bankası’nın elinde bulunan yüzde 50,15’lik kısım için hisse başına 12,20 lira teklif edeceğini bildirdi. Türk bankası Garanti hisseleri İstanbul borsasındaki işlemlerde yükselişe geçti ve saat 10’da yüzde 9,9 artmış durumda.

BBVA için Türkiye ana pazarlardan biri

BBVA tarafından yapılan açıklamada, bu işlemin, grubun ana pazarlarından biri olan Türkiye'deki varlığını arttırma niteliği taşıdığı belirtildi. Ayrıca işlemin, grubun büyüme oranını artıracak olması sebebiyle BBVA pay sahipleri bakımından da olumlu görüldüğüne dikkat çekildi. İşlemin 2022'nin ilk çeyreğinde tamamlanması öngörülüyor.

Garanti Bankası'nın eski yönetim kurulu başkan vekili, BBVA’nın ise şimdiki Yönetim Kurulu Başkanı Onur Genç, analistlerle yaptığı görüşmede riskleri kabul ederek Türkiye’nin büyüme potansiyeli, genç nüfusu ve düşük borçlanma düzeylerinin görmezden gelinemeyecek kadar iyi olduğunu söyledi. BBVA ülkedeki hane halkı borcunun düşük olduğunu belirtirken analistler de liranın avro karşısındaki düşük değeri göz önüne alınırsa fiyat etiketinin Garanti için cazip olduğunu ifade ettiler.

BBVA Ekonomik Araştırmalar Birimi Türkiye'nin yıllık yüzde 3.5'lik bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, Avrupa Birliği'nin önemli bir ticaret ortağı ve 2020'de Türkiye'den ihracatın yüzde 56'sı Avrupa'ya yapıldı. Bankacılık sektöründeki büyüme fırsatları çok yüksek olup, Avrupa Birliği'de hane halkının borcunun milli gelire oranı yüzde 69 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 17" denildi. BBVA sunumunda, "Dolarizasyon, negatif reel faiz gibi unsurların farkındayız fakat uzun vadede Türk ekonomisinin güçlü olacağını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.