Türkiye

Yerli SİHA’lar denizlere açılıyor

Baykar yerli SİHA üretimi Türkiye ile denizlere açılıyor

Deniz esaslı SİHA'lar test edilecek

Yerli SİHA’lar Azerbaycan ve Libya’daki çatışmalarda belirleyici rol oynadı. Türk savunma şirketi Baykar yakında Türkiye’nin SİHA kabiliyetini deniz operasyonlarını da içerecek şekilde genişletecek iki yeni İHA’yı test edecek. Haluk Bayraktar yeni uçağın iki yıl içerisinde test edileceğini ve şu an inşa halindeki Türk gemisinden havalanabileceğini söyledi.

Türkiye dört büyük üreticiden biri

Türkiye’nin, Bayraktar TB2 SİHA’larını konuşlandırması Suriye, Irak, Libya ve Azerbaycan’daki çatışmalarda büyük bir unsur oldu. Ayırca dikkatleri Baykar’ın üzerine çekerek onu büyük bir üretici ve ihracatçı haline getirdi. Uzmanlar Türkiye’nin yerli SİHA programının ülkeyi ABD, İsrail ve Çin ile birlikte dünyanın en büyük dört üreticisinden birisi haline getirdiğini söyledi.

Haluk Bayraktar, İstanbul’daki bir savunma sergisinde Reuters’a yaptığı açıklamada, “Akıllı, insansız hava sistemleri güç projeksiyonlarını değiştiren öncü iki teknolojidir. İHA teknolojisinin savaş doktrinini nasıl değiştirdiğini konuşurken sonraki hedeflerimizden birisi, TCG Anadolu üzerinde kalkış ve iniş yapabilecek olan TB3’tür.” dedi. Bayraktar, uçağın bazı kısımlarının üretilmekte olduğunu ve ilk testlerinin gelecek yıl yapılmasının beklendiğini söyledi.

Bayraktar, bunu MUIS olarak adlandırılan insansız savaş uçağının izleyeceğini ve ilk prototiplerinin ise 2023’te geleceğini söyledi. Şu an tasarım aşamasından olan MUIS jet motorlu ve 1,5 ton taşıma kapasiteli olacak. Otonom manevra yapacak olan uçak pilotlu bir uçak ile birlikte hareket edebilecek ve havadan havaya füze taşıyabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TB2 ve yeni Akıncı İHA’larına olan uluslararası talebin devasa olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Her yerden hatta Afrika seyahatimde bile İHA, SİHA ve Akıncı istiyorlar.” dedi.

TB2’den daha uzun uçuş süresine sahip ve daha fazla yük taşıyabilen Akıncı ilk olarak Ağustos’ta Türk ordusuna teslim edildi.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…