Türkiye“Erdoğan, Kıbrıs, Akdeniz ve Libya’da dürüst oyun oynayan tek kişi”

2020-06-25 12:06

Uluslararası okuyucu kitlesine sahip olan Fransız gazetesi Le Canard Enchaine, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Libya meselesine geniş bir yer veren Le Canard Enchaine, bu yönde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rolüne de değinerek, bazı diplomatların Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki görüşlerine de işaret etti.

Le Canard Enchaine Gazetesi “Libya’da sadece Türkiye dürüst oyun oynuyor” başlığıyla paylaştığı haberde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Türkiye’nin Libya’da tehlikeli oyun oynadığı” sözlerine karşılık bazı Fransız diplomatların “Erdoğan jeopolitik, askeri, petrol ve doğal gaz hedeflerini gizlemeden dürüst oyun oynayan tek kişi. Bu Akdeniz, Libya ve Kıbrıs için de geçerli.” görüşünü paylaştı.

Söz konusu haberde, Libya’nın doğusundaki darbeci terörist lider Hafter’in Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Fransa’nın desteğine güvendiği belirtildi.

Yine aynı gazetede, Libya hükümetinin, Türkiye’nin desteği sayesinde Hafter’i vurguna uğrattığı dile getirildi. Bununla birlikte Libya hükümetinin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Libya’ya yönelik askeri müdahale tehdidi içeren beyanlarını Libya’nın içişlerine karışma ve “savaş ilanı” olarak gördüğü anımsatıldı.