TürkiyeFitch: Şu an için Türkiye’de finansman krizi olduğuna dair bir belirti yok

[:tr]Türkiye'nin düşük borçluluğu ve piyasa çalkantılarına alışık olması kredi notunu destekliyor.[:en] [:]
2020-05-18 12:05

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, koronavirüsün ve TL’deki seyrin ülke ekonomisine etkilerine rağmen Türkiye’nin düşük borçluluğu ve piyasa çalkantılarına alışık olmasının kredi notunu desteklediğini belirtti.

Fitch Kıdemli Analisti Douglas Winslow Cuma günü yaptığı açıklamada, “BB” kredi notunun yatırım yapılır seviyenin hali hazırda altında olduğunu söyledi. Türkiye’nin ana kırılganlık alanının yüksek dış finansman ihtiyacına karşın düşük döviz rezervleri olduğunu belirten Winslow buna merkez bankasının zayıf kredisinin de eklendiğini belirtti.

Winslow yaptığı açıklamada bu sıkıntılar olmasa kredi notunun “üç kademe daha yukarıda” olabileceğine açıklık getirerek ülkenin kredi derecelendirmesinin hali hazırda bu kırılganlıkların etkilerini yansttığını söyledi.

Winslow “Türkiye’nin kredi notunun düşmesine yol açabilecek faktörlerden birisi de bankalar ve şirketler üzerindeki dış baskılardan kaynaklanan akut finansman baskısına neden olması olabilirdi, ancak şu anda böyle bir görünüm oluşmamış durumda” dedi.

Winslow “Şu anda Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 38’i seviyesine yükseleceğini düşünsek de BB seviyesi Türkiye’nin elini nispeten güçlendiriyor” dedi ve “BB notu medyanı yüzde 51 civarında, yani Türkiye’nin halen finansal alanı olduğunu düşünüyoruz” diye ekledi.

Winslow “Daha fazla sermaye kontrolü yaşanabileceği ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Ancak biz geç de olsa faiz oranlarının yükseltilmesini daha olası bir senaryo olarak görüyoruz” dedi.

Kaynak: Investing