Türkiyeİngiltereli işletmeler Türkiye’ye gelmek konusunda çok istekli

2021-12-30 10:12

İngiltere, Türkiye'ye en çok uluslararası doğrudan yatırım yapan 3'üncü ülke

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, İngiltere, 2002 başından Ekim 2021'e kadar olan dönemde Türkiye'ye en çok uluslararası doğrudan yatırım yapan 3'üncü ülke konumunda. Söz konusu dönemde İngiltere'nin Türkiye'ye toplam doğrudan yatırım tutarı 12 milyar 802 milyon dolar oldu. Bu tutarın artması için çeşitli iş birliği fırsatları da değerlendiriliyor.

Ticaret ilişkimizi bir üst seviyeye çıkarmak konusunda iddialıyız

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu, Doğu Avrupa ve Orta Asya Ticaret Müsteşarı Kenan Poleo, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılmasının Türkiye gibi güçlü ve önemli ülkelerle daha çok yatırım yapmaları gerektiğini gösterdiğini kaydetti. Poleo, "Birleşik Krallık hükümetinin ihracat kredisi kurumu UK Export Finance'nin (UKEF) 4 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi tesisi olan Türk güneş enerjisi projesine 217 milyon sterlin sağlayacağından bahsetmekte de yarar var. Bu proje, aynı zamanda İngiltere ve Türkiye işletmeleri arasındaki iş birliğinin de güzel bir göstergesi. Çünkü güneş enerjisi teknolojisinin entegrasyonu ve güneş enerjili elektrik santralinin kurulumunda Birleşik Krallık'taki işçilerden de destek alacak." açıklamasında bulundu.

Poleo, "Britanyalı işletmelerde, mesela savunma ve hava-uzay, yeşil ve yenilenebilir enerji, ulaşım altyapısı gibi sektörlerde de, yeni fırsatlar ve ortaklık imkanlarını keşfetmek üzere Türkiye'ye gelmek konusunda gerçekten güçlü bir istek var." dedi.

Poleo, Birleşik Krallık ve Türkiye ticaretinin 2010'dan pandeminin başlangıcına kadar geçen sürede yüzde 70 büyüme gösterdiğini vurgulayarak, "Ticaret ilişkimizi bir üst seviyeye çıkarmak konusunda iddialıyız. Devamlılığı sağlayan STA önemli bir adımdı. Her iki hükümet de ticaretimizi geliştirmek için, mesela hizmet, dijital ve tarım sektörleri gibi yeni alanlar bulmak amacıyla, 2022 sonu itibarıyla STA'mızı gözden geçirmek için müzakerelere başlamaya kararlı." diye konuştu.