TürkiyeMoody’s Türkiye büyüme tahminini yükseltti

2021-02-24 16:02

Moody’s Türkiye ekonomisi büyüme tahminini güncelledi

Moody’s Türkiye için 2020 büyüme tahminini yüzde 5 daralmadan yüzde 1,1 büyümeye doğru pozitif yönde revize ederken 2021 büyüme tahminini de yüzde 4 olarak güncelledi. Moody’s’in son yayımladığı raporda Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin eden Moody’s, 2022 yılında ise Türkiye’nin yüzde 5 büyüyeceğini öngördüğünü belirtti. 2020 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın revizede etkili olduğu belirtirken Moody’s, 2021 yıl sonu için enflasyon tahminin ise yüzde 11,4 olarak belirledi. Küresel ekonomik toparlanmanın 2021 yılında dengesiz bir şekilde ilerlemeye devam edeceğini belirten uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, ülkeler arası iş birliğinin sağlanamaması yüzünden aşı tedariki sağlayamayan ülkelerin salgının etkilerinden kurtulmakta zorlanabileceğinin altını çizdi.

G-20 ülkeleri toplamda yüzde 5,3 büyüyecek

Moody’s, G-20 ülkelerinin çoğu için 2019 yılındaki ekonomik büyüklüğe 2022 yılından önce dönülemeyeceğini söylerken G-20 ülkelerinin 2021 yılında toplamda yüzde 5,3 büyüme kaydedeceklerini vurguladı.

Küresel hizmet sektörü toparlanmasında ABD’nin başı çekeceğini belirten kurum, Avrupa ekonomilerinin tam kapasiteye geri dönmelerinin görece daha uzun olacağını belirtti.

Fitch Ratings Türkiye’nin görünümünü durağana çevirdi

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun “BB-” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün 2020’de düşen uluslararası rezervlerden, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Para politikası önemli ölçüde sıkılaştırıldı, uluslararası rezervler istikrar kazandı ve Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Goldman Sachs büyüme beklentisini yükseltti

ABD menşeli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs da Türkiye’ye yönelik 2021 büyüme beklentisini yükselterek revize etti.

Aralarında Kevin Daly’nin de bulunduğu Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırladığı raporda, 2021 için Türkiye büyüme beklentisi yüzde 4 seviyesinden yüzde 6’ya çıkarıldı. Kurum yıl sonuna ilişkin politika faizi beklentisini ise düşürdü. Buna göre Türk Lirası’ndaki yükselişi dikkate alan ekonomistler yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 17’den yüzde 16,50 seviyesine indirdi.