EnerjiTürkiyeSwiss Solar 50 milyon avro yatırımla Türkiye’ye geliyor

2022-01-04 12:01

Swiss Solar’dan Türkiye’ye panel fabrikası

İsviçre merkezli Swiss Solar AG şirketi, yıllık kapasitesi 1,5 GW’a kadar olan iki yüzeyli PV modüllerinin üretimi için üç üretim hattını Türkiye’de kurmayı planlıyor. 2027 yılına kadar en az 5 GW üretim kapasitesine sahip olmayı hedefliyor. Şirket, tesisin Türkiye'ye yatırım amacını şöyle açıklıyor “Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’daki güneş enerjisi pazarlarına yönelik artan talep ve olumlu tahminler ve Türkiye’nin hem denizden hem de karadan teslimatı sağlayan elverişli ulaşım ve güçlü lojistik alt yapısı, yer seçimini etkileyen ana faktörlerin başında geliyordu”.

Türkiye yeşil hidrojen ihracatçısı olabilir

Swiss Solar, 2027 yılına kadar şirket, her biri 500 MW’a kadar kapasiteye sahip 10 üretim hattına sahip olmayı hedeflediğini ve bunun da yıllık toplam kapasitenin en az 5 GW seviyesine ulaşmasını sağlayacağını söylüyor. Ayrıca o zamana kadar 590Wp PV modülleri üretmeyi planlıyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezi ve Alman Enerji Ajansı (dena) iş birliği ile hazırladığı ‘Türkiye’nin Yeşil Hidrojen Üretim ve İhracat Potansiyelinin Teknik ve Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi’ raporunu açıkladı. Raporda, uygun yatırımlar ve politikalarla Türkiye’nin 2050’de yıllık 3,4 milyon tona (Mt) kadar yeşil hidrojen üretimine ulaşabileceği ve bunun 1,5 ila 1,9 Mt’unun ihraç edilebileceği belirtildi. Rapora göre, Tekno-ekonomik değerlendirmeye göre, 3,4 milyon ton yeşil hidrojen üretimi için 2050’ye kadar toplam 85 ila 119 milyar dolar arası yatırımın gerekli olduğu kaydedildi. Bununla birlikte, 2050’de yeşil hidrojenin Türkiye ekonomisine katkısı yıllık 6 ila 8 milyar dolar arasında gerçekleşebileceği de eklendi.