TürkiyeTürkiye’ye yabancı yatırımının 2020’de artması bekleniyor

[:tr]Bu yıl özellikle birleşme ve satın almalarda Türkiye'de bir hareketlilik olabilir.[:en] [:]
2020-02-07 14:02

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, bazı yabancı yatırımcıların şirket evliliği veya satın alma konusunda Türkiye ile ilgilendiklerini belirterek, “Hem öngörülebilirliğin artması hem de bazı yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgilenmesi nedeniyle ülkemize yönelik doğrudan yabancı yatırım tutarında bu yıl yükseliş bekliyoruz.” dedi.

Sargın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019’un herkes için çok zorlu bir yıl olduğunu kaydederek, özellikle küresel anlamda herkesin göremediği, kontrol edemediği birtakım gelişmeler yaşandığını söyledi.

Global anlamda yaşanan ticaret savaşlarının ve korumacılık önlemlerinin küresel yatırımlara yönelik olumsuz etkilerine değinen Sargın, yatırım tutarının 2018’de globalde 1,3 trilyon dolar, Türkiye’de 13 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, 2019’da henüz netleşmese de bu rakamların bir miktar düşmesini beklediklerini anlattı.

Sargın, 2020’de dünya ekonomisinde biraz daha öngörülebilirliğin yükseleceğini, bunun küresel yatırımlara olumlu yansıyacağını belirterek, “Bazı yabancı yatırımcıların şirket evliliği veya satın alma konusunda Türkiye ile ilgilendiklerini biliyoruz. Dolayısıyla hem öngörülebilirliğin artması hem de bazı yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgilenmesi nedeniyle ülkemize yönelik doğrudan yabancı yatırım tutarında bu yıl yükseliş bekliyoruz.” diye konuştu.

Bu yıl özellikle birleşme ve satın almalarda Türkiye’de bir hareketlilik görülebileceğini vurgulayan Sargın, bu yatırımların yenilikçi sektörlerde de olabileceğini düşündüklerini bildirdi.

Kaynak: Hürriyet