Türkiye

Türkiye’de mobil oyunlar 5 yılda 2,4 milyar dolar yatırım çekti

Türkiye’nin mobil oyun sektörü yabancı yatırımcıların ilgi odağı oluyor. Bloomberg’ün haberine göre, Türkiye’de oyun geliştiricileri son 5 yılda Tencent Holdings, Netmarble Corp. ve Zynga Inc gibi şirketlerden 2,4 milyar dolar yatırım aldı.

Türkiye’de geliştirilen “kolay oynanabilir” oyunları yüz milyonlarca kez indirildiği belirtiliyor. Newzoo International BV’ye göre dünya çapında sektörün bu yıl yüzde 9,3 büyüyerek 160 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin Başkanı Özgür Karayalçın’a göre ilgi sürecek. Türk Lirası’nın Dolar karşısında değerini kaybetmesi, gelirlerinin önemli bir kısmı uluslararası pazarlardan gelen büyük oyun şirketlerinin Türkiye gibi pazarlara yönelmesine neden oluyor.

Bloomberg analisti Matthew Kanterman, “Düşük maliyet ve Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya göre Doğu Avrupa ve Orta Doğu gibi bölgelerde oyun geliştirenlerin sayısının fazla olması, Batılı şirketlerin Türkiye gibi ülkelere ilgisini artırdı” diyor.

Startups Watch verilerine göre sadece 2019’da Türkiye’de 42 oyun şirketi kuruldu. 2020’de kurulan 6 yeni şirketle birlikte Türkiye’deki oyun geliştirici firma sayısı 239’a yükseldi.

Mobil oyun sektörünün 2020’de 160 milyar dolar değere ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…