EnerjiTürkiye

Türkiye’nin diploması zaferi: AB Enerji yaptırımlarını askıya aldı

AB Türkiye’nin tutarlı dış politikaları karşısında çark etmek zorunda kaldı.

Türkiye’nin kararlı ve yapıcı tutumu karşısında AB almış olduğu yaptırım kararını askıya aldı.

Reuters haber ajansı tarafından servis edilen haberde AB diplomatları Türk yetkililerine ve Türkiye’ye karşı masada olan yaptırımların artık gündemde olmadığı belirtildi.

Birçok AB diplomatıyla yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere göre, aslında Türkiye’ye karşı ek yaptırımların hiç başlamadığı belirtildi.

AB diplomatlarının “diplomatik yolun izlenmesi” yönündeki ortak tavrına vurgu yapılan haberde, Türk yetkililerin listeye eklenmesi yönelik çalışmaların durdurulduğu, artık ekonomik yaptırımların konuşulmadığı ifade edildi.

Öte yandan ABD ve AB’li diplomatların NATO üyesi olan ve AB aday ülke statüsüne sahip Türkiye’nin uzlaşmacı tutumunu gerekçe göstererek, Brüksel’in bu olumlu tavır nedeniyle yaptırım uygulamaması konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

10 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesinin sonuç bildirisinde, 11 Kasım 2019'da Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki "yetkisiz olduğu ileri sürülen" arama faaliyetleri hakkında alınan kısıtlayıcı tedbir kararı temelinde, daha önce hazırlanan iki TPAO yetkilisinin bulunduğu listeye ek yapılması için AB Konseyine çağrıda bulunulmuştu.

Son Yazılar
DünyaEnerji

Yüksek faturalar Almanya'nın gündeminde

Yüksek faturalar Almanya için büyük sorun Almanya'da yaşayanlar, yüksek faturalar nedeniyle şikayetçi. Rusya, bakım çalışmalarını gerekçe göstererek Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa'ya…
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…