İhracat

Türkiye’nin ihracatının yüzde 10’u Almanya’ya

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Almanya, 2018’in Ocak-Haziran döneminde en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında 7 milyar 443 milyon 10 bin dolarla ilk sırada yer aldı.

Türkiye yılın ilk yarısında, toplamda otomotivde 15 milyar 319 milyon dolarlık, kimyevi maddeler ve mamullerinde 9 milyar 989 milyon dolarlık, hazır giyim ve konfeksiyonda 8 milyar 728 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

Yine aynı dönemde, çelikte 7.2 milyar dolar, elektrikte 5.4 milyar dolarlık, demirde 4.1 milyar dolarlık, tekstilde 4 milyar dolarlık, makinede 3.8 milyar dolarlık, hububatta 3.3 milyar dolarlık, mobilyada 2.6 milyar dolarlık, iklimlendirmede 2.3 milyar dolarlık, madencilikte 2.1 milyar dolarlık, çimento ve mücevherde 1.7 milyar dolarlık, su ürünleri ve savunmada 1.3 milyar dolarlık ve halıda 1.2 milyar dolarlık ihracata imza atıldı.

Yaş meyve ve sebze, deri, fındık, meyve-sebze, kuru meyve, tütün, gemi ve yat, zeytin ve zeytinyağı, süs bitkileri ve diğer sanayi ürünlerinde ise yılın ilk yarısında ihracat 1 milyon doların altında kaldı.

Otomotiv, yılın ilk yarısında Almanya’ya en fazla ihracatı gerçekleştiren sektör oldu.

Bu dönemde otomotiv sektörünün Almanya’ya ihracatı 2 milyar 199,5 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu rakam Almanya’yı otomotiv sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke konumuna taşıdı.

Almanya’nın Türkiye’den en fazla ürün aldığı diğer sektör ise hazır giyim ve konfeksiyon oldu. Sektörün Almanya’ya ihracatı ise ilk yarıda 1 milyar 497,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: Ekopara

Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…