İhracat

Türkiye’nin süt ve süt ürünleri sektörü, AB pazarında daha fazla yer alacak

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Çallı, AB’nin süt ve süt ürünleri sektörü için önemli pazarlardan biri olduğunu belirtti.

Geçen yıl 111 ülkeye 361 milyon dolarlık süt ve süt ürünleri ihracatı yapıldığını dile getiren Çallı, bunun yüzde 45’inin peynir, yüzde 23’ünün süt tozu, yüzde 11’inin peynir altı suyu tozu, yüzde 9’unun dondurma, yüzde 6’sının süt ve krema, kalanının ise diğer ürünlerden oluştuğunu ifade etti.

Çallı, ASÜD tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle başlatılan AB İhracat Projesi’nin sonuçlandırıldığını belirterek, “Süt ve süt ürünleri ihracatımızın artması için sürekli bir gayret içindeyiz. Geçen ay Çin’e süt ürünleri ihracatının da yolu açıldı. AB’ye de ihracatımız devam ediyor. AB süt ve süt ürünleri sektörü için önemli pazarlardan biri. Sektör olarak Çin’de olduğu gibi AB’de de hedef büyüttük. 2013’te 6 firmamız AB’ye ihracat yapıyordu. Bu sayı geçen yıl 18’e yükseldi, şimdi ise AB’ye ihracat onayı alan firma sayımız 25’e ulaştı. Başvuru ve inceleme aşamasındakileri de yakından takip ederek, şirket sayısının 30 olmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin, inek sütü üretim miktarı bakımından AB’de üçüncü sırada olduğuna dikkati çeken Çallı, AB ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de üretilen inek sütünün de büyük bölümünün işlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Çallı, bakım ve beslenme koşullarının iyileştirilmesiyle hayvan başına alınan süt veriminin yükseldiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Sağılan hayvan sayısı her geçen yıl artmaktadır. Ülkemizde halen süt sığırcılığı yapan işletmelerin yüzde 67’si 10 başın altındadır. Bu noktada AB’de olduğu gibi hastalıktan ari en az 40-50 baş kapasiteli çiftliklerin desteklenmesi önem arz etmektedir. Böylece hem üretilen süt miktarı hem de kalite artacaktır. Hastalıklardan ari işletmelerin sayısının artması için kamunun rehberliğine ve desteğine ihtiyaç var. Ari işletmeler özelinde verilen destekler yeniden planlanmalıdır. İşinin ehli aile işletmeleri desteklenerek modern çiftliklere dönüştürülmeli, AB onaylı süt çiftliklerinin sayısı artırılmalıdır. Bu da süt ve süt ürünleri ihracatına doping etkisi yapacak, çiftçimizin üretmiş olduğu süt gerçek değerini bu sayede bulacaktır.”

Kaynak: AA

Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…