Enerji

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide Avrupa 5’inciliği hedefi

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Yenilenebilir Enerji Raporu’na göre, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesi geçen yıl sonu itibarıyla 44,6 gigavata ulaştı.

Bu kapasitenin 28,5 gigavatını hidroelektrik, 7,58 gigavatını rüzgar ve 6 gigavatını güneş enerjisi santralleri oluşturdu. Kalan 2,52 gigavat jeotermal, biyokütle ve diğer kaynaklardan sağlandı.

Türkiye’nin özellikle 2008 sonrasında hızla artış gösteren yenilenebilir enerji kapasitesindeki büyüme devam edecek.

Bu yıl sonunda toplam yenilenebilir enerji kapasitesi 47,3 gigavata çıkacak. Hidroelektrikte yaklaşık 1,1 gigavat, rüzgarda 720 megavat ve güneş enerjisinde 680 megavat kapasite devreye alınacak. Ayrıca, 100 megavat biyokütle ve 70 megavatlık jeotermal kapasitesi de faaliyete geçecek.

Türkiye’deki yenilenebilir enerji kurulu gücü 2025’te ise geçen yıl sonuna göre yaklaşık yüzde 50 artış göstererek 66,8 gigavata yükselecek. Türkiye bu büyümeyle, Avrupa’da yenilenebilir enerji kapasitesini en fazla artıran 5’inci, dünyada ise 12’inci ülke olacak.

Bu dönemde en büyük kapasite artışı güneş enerjisinde görülecek. Güneş enerjisinde kurulu güç 2025’te geçen yıl sonuna göre yüzde 280 artışla (10,8 gigavat) 16,8 gigavata ulaşacak.

Rüzgar enerjisi kapasitesi yüzde 146 (5,2 gigavat) artışla 12,8 gigavata, hidroelektrik kapasitesi ise yüzde 17,5 (5 gigavat) büyümeyle 33,5 gigavata ulaşacak. Türkiye, Avrupa’da hidroelektrik kapasitesindeki artışın lideri olacak.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin biyokütle kapasitesi yaklaşık 630 megavat, jeotermal kurulu gücü de 500 megavat seviyesinde artış gösterecek.

Kaynak: TRT Haber

Son Yazılar
DünyaEnerji

Yüksek faturalar Almanya'nın gündeminde

Yüksek faturalar Almanya için büyük sorun Almanya'da yaşayanlar, yüksek faturalar nedeniyle şikayetçi. Rusya, bakım çalışmalarını gerekçe göstererek Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa'ya…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…
Enerji

En ucuz konut gazı Türkiye'de

Ucuz gazın başkenti Ankara Household Energy Price Index (HEPI) verilerine göre, metreküp başına Avrupa başkentleri en ucuz gazı Türkiye kullanıyor. Önce küresel talep…