Türkiye

Yatırımcıyı korkutan “yerli”ler ve yatırıma çağıran “yabancı”lar

Yerli yatırımsavarlar ve yabancı yatırımcı çekerler yatırım

Kim ne kadar yerli ne kadar yabancı?

Türkiye'ye yatırım yapmanın yanlış olduğunu savunan sözde yerli, ülkesini sevdiğini savunan isimler bulunurken yabancı olmasına rağmen Türkiye ekonomisini övenlerin sayısı da oldukça fazla. Birçok isim uluslararası yatırımcıları niyetlerinden vazgeçirmek için ülke ekonomisini baltalamayı tercih ederken yabancı yatırımcılar ise Türkiye'ye yatırım yapmanın doğru olduğunu savunuyor. Bu da akıllara "Kim bu ülkeye dost kim düşman?" sorusunu getirdi. Yatırımcıyı kaçırmak için çabalayanların başında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer alırken yatırım yapılmaması için "Türkiye'de can ve mal güvenliği yoktur." diyerek algı oluşturmaya çalıştı. Aynı algı çalışmasını yine CHP'den Faik Öztrak benzer sözlerle oluşturmaya çalıştı. CHP'li eski milletvekili Barış Yarkadaş Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunu bahane ederek yatırımcıların kaçtığını ve haklı olduğunu savundu. Ekonomist Atilla Yeşilada da Barış Yarkadaş'ın açıklamasına destek çıktı. Ülkedeki yerli isimler bu açıklamaları yaparken dünyaca ünlü yabancı yatırım uzmanları ise Türkiye'ye yatırım yapmanın doğru olduğunu savundu.

Doktor kıyamet Türkiye'nin yatırımcılar için cazip olduğuna inanıyor

Bunların başında The Gloom, Boom & Doom Report'un yayıncısı ve editörü, "Doktor kıyamet" olarak bilinen İsviçreli yatırımcı Marc Faber geliyor. Batı ekonomilerinde hükümetlerin salgın konusunda üretimi durduran tedbirleri nedeniyle işletmelerin yüzde 30'unun bir daha açılmayacağını, yabancı yatırımcılar için Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yatırım fırsatları bulunduğunu aktardı. Faber, "Türk varlıkları, değerinin altında. Türkiye (yatırımlar için) görece cazip. Türkiye'de hisse senedi almayı düşünüyordum. Almadım ve piyasada düşüş yaşandı. Fakat şimdi bazı hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Faber, her şeyden önce Batı dünyasının Türk şirketlerinin çok iyi yönetildiğini anlamadığını, Türk şirketlerinin Orta Asya ile iş yapabildiğini aktararak, "Eğer Orta Asya'ya açılmayı istiyorsanız Türk şirketleri çok iyi bir araç." ifadesini kullandı.

Faber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bahsederken, "Bazı insanların onu sevdiğini, bazı insanların da sevmediğini söyleyebiliriz. Fakat o bir lider. Esasen Amerika'ya ve AB'ye karşı çıkma cesaretine sahip. Bunu kabul etmemiz gerekiyor." dedi.

İngiltere ve Türkiye'nin AB dışında kalmaya devam etmesi gerektiğini savunan Faber, "Bence Avrupa'daki her ülke Türkiye ya da İngiltere gibi olmayı, birlikte olmamayı diler. Avrupa'da çoğu insan AB'den nefret ediyor. Fakat politikacılar AB'yi seviyor. Çünkü çok fazla para kazanıyorlar. Oradan komisyon alınıyor, buradan komisyon alınıyor. Avuçlarına para akıyor. Fakat sıradan insanların en son istediği şey birlikte üye olarak kalmak. Türkiye, AB'ye hiçbir zaman üye olmamalı. Asla…" açıklamasında bulundu.

Yatırım gurusu Mark Mobius'un radarında Türkiye'ye yatırım yapmak var

Türkiye'ye yatırım yapılması konusunda tavsiyede bulunan bir diğer isim de dünyada ekonomistler arasında yatırım gurusu olarak anılan ve Mobius Capital Partners Kurucusu olan Mark Mobius. Türkiye’nin ekonomik reformları gerçekleştirmek için doğru zamanda hareket geçtiğini belirten 84 yaşındaki Amerikalı yatırımcı Mobius, Türkiye’de yatırım fırsatlarının radarında olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yeni yılda ekonomik görünümünün yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Amerikalı yatırımcı Mobius, Türkiye için fırsatlar olacağını belirtti.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…