Türkiye

Yıllıklandırılmış cari açık 9 yılın en düşüğünde[:en]The current account deficit hits a 9-year-low

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Ocak 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre cari açık son 9 yılın en düşük rakamına ulaştı.

  • Türkiye’nin cari işlemler dengesi ocakta yıllıklandırılmış bazda 21,6 milyar dolar ile yaklaşık 9 yılın en düşük seviyesini gördü.
  • Cari işlemler açığı ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla 6 milyar 221 milyon dolar azalarak 813 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 21 milyar 592 milyon dolara gerilerken bu rakam 105 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.
  • Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı ihracat ve ithalat verilerine göre, şubat ayında ihracat 13,6 milyar dolar ve ithalat 15,8 milyar dolar düzeyinde oluşmuş. Böylece, dış ticaret açığı 2,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu ise, dış ticaret açığının yıllık olarak belirgin azalış göstereceği anlamına geliyor.
  • Altın ticaretinde ise geçen yıl 8,7 milyar dolar net açık ile 2017 yılına göre 1,3 milyar dolar azalış kaydedildi.

[:en]The Central Bank of the Republic of Turkey revealed current account balance data for January 2019, posting the lowest deficit of the last 9 years.

  • The country’s annual current account deficit fell to USD 21.6 billion, recording a 9-year-low.

 

  • The current account deficit fell USD 6 billion 221 million to post USD 813 million, a significant improvement from the first month of the previous year. Resultantly, the deficit has recorded its lowest numbers in 105 months, as the 12-month rolling gap fell to USD 21 billion 592 million.

 

  • According to the numbers as announced by the Ministry of Trade, Turkey’s February exports and imports amounted to USD 13.6 and 15.8 billion respectively. Thus, the foreign trade deficit shrank to USD 2.2 billion. A significant yearly improvement is anticipated.

 

  • The trade gap in gold fell USD 1.3 billion, improving from 2017 to record a deficit of USD 8.7 billion.
Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…