Türkiye

AB, Türkiye yaptırımlarını rafa kaldırdı[:en]Possible sanctions to be imposed on Turkey by EU are held off

AB Türkiye yaptırımlarından vazgeçti

Ek yaptırım kararı alınmıştı

AB Dışişleri Bakanları, 10-11 Aralık’taki liderler zirvesinde Türkiye‘ye yönelik, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşları içeren yaptırım listesinin genişletilmesi üzerine kararı almıştı. Yaptırımlar çerçevesinde 2019 yılı Aralık ayında oluşturulmuş, geçen yıl Şubat ayında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi yaptırım listesine eklenmişti. Türkiye’ye karşı bu listenin dışında daha ağır yaptırımları da içerecek şekilde yaptırımların kapsamının genişletilmesi için karar ise Mart ayında düzenlenecek zirveye ertelenmişti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mart ayına kadar Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırım seçenekleriyle ilgili bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti.

AB yaptırım kararından vazgeçti

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye‘ye yönelik Aralık ayındaki liderler zirvesinde kararlaştırılan yaptırımları rafa kaldırma kararı aldı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Olumlu gelişmeler kaydedildiğini gördüğümüz için Türkiye’ye karşı bugün yaptırım kararı almadık” dedi. Yunanistan ile Türkiye arasında 2016’da son verilen istikşafi görüşmelerin bugün yeniden başlatıldığına ve Türkiye’nin şu an Doğu Akdeniz’deki tartışmalı bölgelerde gemisinin bulunmadığına işaret eden Maas, “Bunlar uzun süredir beklediğimiz olumlu sinyaller. Bu sinyallerin AB tarafından gelecek yaptırım kararlarıyla gölgelenmemesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“Sinyallerin kalıcı olması önemli”

Mass, şimdi Türkiye’den gelen olumlu sinyallerin kalıcı olmasının önem taşıdığını, “O zaman AB ile Türkiye arasında yeniden bir pozitif gündemden de bahsedebilecek durumda oluruz” diyerek vurguladı. Almanya Dışişleri Bakanı, AB tarafından pozitif gündemin, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi ve Suriyeli sığınmacılara ek yardımlar gibi maddeleri kapsayabileceğini kaydetti.[:en]

Due to the optimistic developments, the European Union agreed to hold off on future sanctions against Turkey at the meeting of the EU’s foreign ministers on Monday.

Germany’s Foreign Minister Heiko Mass, who was in Turkey last week, said: “We did not decide to sanction Turkey today because we see that there are positive developments. Exploratory talks between Turkey and Greece have begun this evening in Istanbul. Those are all positive signals that we had waited for a long time, which should now not be strained by sanctions,” on his speech after the meeting.

Other EU states led by Germany keen on a more diplomatic approach

On December 10, at a meeting in Brussels, While France, Greece and the Greek Cypriot administration have pushed the hardest for Turkey’s tough line, other EU states led by Germany, the economic powerhouse, have so far been keen on a more diplomatic approach rather than to draw up a list of Turkish targets to be sanctioned.

While Turkey and the EU announced their intent to “turn a new page” the rhetoric on all sides has soften dramatically. Recently, Turkey has repeated that the country is part of the bloc and sees its future in the EU, while continuing its efforts towards full membership. Turkish officials have expressed their hope that progress will be made in 2021 and expect the EU to take necessary action.

61st exploratory talk

On Monday, Turkey and Greece launched the first direct diplomatic contact in nearly five years in the form of exploratory talks to address their disputes over sovereignty rights in the Eastern Mediterranean.

Mevlüt Çavuşoğlu, Foreign Minister of Turkey, who met top EU officials last week in Brussels, said Ankara, unlike Athens, was prepared for talks without preconditions.

In an attempt to find an equitable, sustainable and inclusive solution, the two countries have launched 61 exploratory talks to address the problems in the Eastern Mediterranean since March 12, 2002.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…